mięso/ OBIAD/ polska

Panierowane kotlety z piersi kurczaka

10 sierpnia 2020 | Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia 2020 przez Aleksandra

Pewnie wielu z Was zna przepis na tradycyjne kotlety z piersi kurczaka, ale może chcielibyście spróbować mojego ulubionego sposobu przyprawienia tych kotletów. Bułkę tartą mieszam razem z tartym parmezanem, a jajko ze skórką z cytryny i posiekaną natką pietruszki. Są naprawdę rewelacyjne i nie potrafię sobie wyobrazić, żeby mogły smakować lepiej. Oprócz przepisu i zdjęć krok po kroku znajdziecie w tym poście wiele wskazówek odnośnie przechowywania i mrożenia kotletów.

Bardzo lubimy również siekane kotlety z kurczaka!

Panierowane kotlety z piersi kurczaka na białym talerzu udekorowane pietruszką

Składniki:

Do tradycyjnie przygotowanych kotletów potrzebujecie jedynie piersi z kurczaka, mąkę, jajka, bułkę tartą, oraz sól i pieprz. Ja dodaję do tradycyjnego przepisu tarty ser parmezan, skórkę z cytryny i natkę pietruszki – możecie te składniki pominąć i zrobić tradycyjne kotlety.

Jakiego mięsa można użyć: zamiast mięsa z piersi kurczaka można użyć mięsa z uda kurczaka (bez skóry i kości), piersi z indyka lub mięsa wieprzowego (klasyczne schabowe).

Jakiego oleju do smażenia użyć: można użyć dowolnego oleju, który nadaje się do smażenia w wysokiej temperaturze, ja najbardziej lubię użyć masła klarowanego (to specjalny rodzaj masła, który nadaje się do smażenia) – kotlety są jeszcze pyszniejsze. Zwykłe masło, oliwa z oliwek extra virgin nie nadają się do smażenia. Masło szybko się spali, a drogą oliwę lepiej jest użyć do sałatki.

Jak zrobić domową bułkę tartą: kotlety zrobione z użyciem domowej bułki tartej będą smaczniejsze. Wystarczy wziąć suche bułki (takie, jakie lubicie jeść) i zetrzeć je na małych oczkach tartki. Taka bułka tarta będzie trochę grubsza niż ta kupna, więc kotlety będą bardziej chrupiące.

Czym jeszcze można przyprawić kotlety: można użyć takich przypraw jak cebula granulowana, czosnek granulowany, zioła prowansalskie, papryka słodka w proszku, chili w proszku, przyprawa curry, część bułki tartej można również zamienić na mielone orzechy.

składniki potrzebne do przygotowania panierowanych kotletów z kurczaka

Kotlety panierowane z kurczaka krok po kroku:

składniki na panierkę do kotletów rozłożone na 3 talerzach

1. Przygotowujemy sobie wszystkie składniki do panierowania kotletów:

  • jeden płaski talerz z mąką
  • drugi głęboki talerz z roztrzepanym jajkiem (plus ew. natka pietruszki i skórka z cytryny)
  • trzeci płaski talerz z bułką tartą (lub pół na pół bułka tarta i tarty parmezan)

będzie potrzebny jeszcze jakiś czwarty talerz lub deska, żeby położyć na niej upanierowane kotlety.

kolaż 3 zdjęć pokazujący jak rozbić pierś z kurczaka na kotlety

2. Teraz musimy rozbić całe piersi z kurczaka na cienkie filety.

Ja szczerze mówiąc zawsze kupuje już gotowe, pocięte na plastry kotlety, które są rozbite i gotowe do panierowania. Jeśli mamy już tak przygotowane mięso to z tego dania robi się szybki 30-minutowy obiad.

Jeśli nie znaleźliście takich kotletów u siebie w sklepie to trzeba:

  • Przeciąć pierś z kurczaka na pół – powinniście otrzymać dwa cieńsze filety.
  • Rozbić filety z kurczaka tłuczkiem – jeżeli piersi z kurczaka były małe to można je tak zostawić, jeżeli były średnie/większe trzeba je rozbić, tak, żeby mniej więcej w każdym miejscu były jednakowej grubości. W tym celu dobrze jest położyć kawałek grubszej folii plastikowej na kawałku mięsa, żeby się nie potrwało (opcjonalnie). Rozbite kotlety (= kotlety o jednakowej grubości) będą się równomiernie smażyć, plus rozbijanie kotletów tłuczkiem sprawia, że mięso jest delikatniejsze.
  • Jak cienko rozbijamy kotlety? To już zależy od Waszych upodobań, jedni wolą cieńsze kotlety, inni grubsze. Generalnie kotlety powinny mieć około 1/2-3/4 cm grubości.
kolaż trzech zdjęć pokazujący etapy panierowania kotletów

3. Panierujemy kotlety:

Najpierw doprawiamy kotlety dokładnie solą i pieprzem z dwóch stron. Ja lubię to robić bezpośrednio przed panierowaniem, wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo, że panierka będzie odpadać z kotletów. Następnie:

  • obtaczamy kotlety w mące (strzepujemy jej nadmiar)
  • obtaczamy kotlety w jajku (czekamy chwilę żeby nadmiar jajka spadł do miski)
  • obtaczamy kotlety w mieszaninie bułki tartej i sera (lub tylko bułki).

Odkładamy na czysty talerz/deskę do krojenia i powtarzamy z resztą kotletów.

panierowane kotlety z kurczaka smażone na patelni

4. Smażymy kotlety:

Sporą ilość oleju rozgrzewamy na patelni i smażymy kotlety z dwóch stron, aż będą złociste.

Ile oleju potrzeba? To będzie zależne od tego, jak duża jest Wasza patelnia. Kotlety będą najlepiej smakować jak będą przykryte w minimum 1/2 swojej grubości w oleju, a jeszcze lepiej w 1/2 – 2/3.

Jak długo smażymy kotlety? To zależy od ich grubości, na jakim ogniu je smażycie i od Waszej patelni. Moje kotlety są średniej grubości i smaże je na najwyższym ogniu na patelni z grubym dnem. Kieruję się kolorem panierki – gdy jest już złocista, kotlety są już zazwyczaj usmażone w środku.

Jaka patelnia jest najlepsza? Najlepsza będzie patelnia z grubym dnem, która będzie równomiernie rozprowadzała ciepło. Kotlety można również smażyć na patelni o cienkim dnie, ale należy zmniejszyć ogień, takie kotlety mogą się szybko zabrązowić, a nie być jeszcze gotowe w środku. Nie ma znaczenia czy patelnia ma nieprzywieralną powłokę (jak widzicie na zdjęciach, moja nie ma), jeśli użyjecie odpowiedniej ilości oleju i nie próbujecie przewracać kotletów zbyt szybko. Jeśli kotlety nie odklejają się łatwo od patelni to prawdopodobnie nie są jeszcze gotowe i należy je smażyć chwilę dłużej.

Co można zrobić z pozostałym jajkiem i bułką?

Tak układałam ten przepis, żeby ilość panierki w stosunku do mięsa była idealna, ale jeśli zostało Wam składników to:

  • Ja zawsze używam pozostałego jajka i bułki do ponownego panierowania kotletów – takie kotlety z podwójną, grubą panierką są przepyszne. Wystarczy już raz upanierowane kotlety obtoczyć jeszcze raz w jajku i bułce (mąkę przy drugim panierowaniu pomijam).
  • Jajka, bułkę, mąkę i ser można wymieszać i usmażyć z nich małe kotleciki.
kotlety panierowane z kurczaka przekrojone na pół i nabite na widelec

Przechowywanie:

Świeżo upanierowane i usmażone kotlety będą smakować najlepiej, ale jest parę sposobów na przechowywanie takich kotletów tak żeby wciąż były pyszne.

  • Jak przechowywać upanierowane, ale nie usmażone kotlety:

Świeżo upanierowane kotlety można odstawić na ok. pół godziny i potem smażyć. Po tym czasie panierka zacznie mięknąć i będzie, nawet po usmażeniu, mniej smaczna. Jeśli chcecie upanierować kotlety i smażyć je później to trzeba: ułożyć upanierowane kotlety na talerzu, przykryć szczelnie folią plastikową i włożyć do lodówki. Przed smażeniem (po paru godzinach lub na drugi dzień) wyciągamy kotlety z lodówki i odstawiamy na ok. 30 min, potem jeszcze raz obtaczamy w bułce tartej (bez mąki i jajka) i smażymy. Takie kotlety smakują naprawdę dobrze, kluczem jest tutaj ponowne obtoczenie ich w bułce tartej (bo cała panierka jest już miękka). Panierka będzie chrupiąca, nieco mniej niż przy świeżo upanierowanych kotletach, ale naprawdę całkiem dobra. Samo mięso będzie super delikatne i chyba nawet nieco bardziej miękkie i soczyste.

  • Jak przechowywać upanierowane i usmażone kotlety na następny dzień:

Świeżo usmażone kotlety zostawiamy do ostygnięcia. Jak już będą chłodne to talerz zawijamy w folię plastikową i wstawiamy do lodówki. Jak je odgrzać (po paru godzinach lub na drugi dzień): na patelni z nieprzywieralną powłoką (bez tłuszczu lub lepiej z małą ilością tłuszczu) smażymy kotlety krótko z dwóch stron, aż będą ciepłe. Można również podgrzać je krótko w piekarniku nagrzanym do 200 stopni, przez ok. 2 minuty, aż będą ciepłe. Takie kotlety będą dużo mniej smaczne niż przy metodzie opisanej wyżej lub świeżo usmażone, panierka będzie tylko częściowo chrupiąca.

Mrożenie:

Jeszcze raz muszę powtórzyć, że najlepiej smakują świeżo upanierowane i usmażone kotlety ale mrożenie też jest dobrą opcją ich przechowywania.

  • Upanierowane, ale nie usmażone kotlety:

Kotlety owijamy folią plastikową i mrozimy (nie wolno kłaść nie owiniętych folią kotletów na sobie bo się skleją). Rozmrażamy w lodówce (np. przez noc). Jak już będą rozmrożone, ponownie obtaczamy w bułce tartej (bez mąki i jajka) i smażymy na patelni. Panierka będzie częściowo chrupiąca.

  • Upanierowane i usmażone kotlety:

To sposób na całkiem dobre kotlety, powiedziałabym nawet, że smakują prawie tak jak świeżo usmażone. Niestety wymagają podwójnego (krótkiego) smażenia, więc zużyjemy trochę więcej oleju i zajmie to trochę więcej czasu. Jak to zrobić: rozmrażamy kotlety w lodówce (np. przez noc). Rozgrzewamy małą ilość oleju na patelni i smażymy kotlety z dwóch stron, po ok. 20 sekund, aż będą ciepłe. Jeśli planujecie zrobić większą ilość kotletów i je potem zamrozić to dobrze jest te kotlety usmażyć tylko częściowo, tzn. powinny być usmażone, ale lepiej by było gdyby panierka była raczej blada, a nie ładnie złocista. Można je lepiej zabrązowić przy tym drugim smażeniu, po rozmrożeniu kotletów.

  • Pieczenie mrożonych kotletów:

Jest to najszybsza opcja rozmrażania kotletów, pieczemy i jednocześnie rozmrażamy mrożone kotlety w piekarniku. Nie trzeba planować rozmrażania kotletów, obtaczać ich w bułce, ani smażyć. Jak to zrobić: rozgrzewamy piekarnik do 190 stopni i pieczemy kotlety przez 15 minut, aż będą rozmrożone i ciepłe. Jest to najszybsza i najwygodniejsza metoda ale tak przygotowane kotlety będą smakować najgorzej ze wszystkich wyżej wymienionch metod, panierka będzie tylko częściowo chrupiąca, a mięso trochę mniej soczyste.

FAQ:

Dlaczego panierka nie trzyma się na kotletach i odpada podczas smażenia?

Możliwe przyczyny: niedostatecznie rozgrzana patelnia i olej, nadmiar mąki i jajka podczas panierowania kotletów (kotlety zawsze trzeba lekko otrzepać z nadmiaru mąki i odczekać aż nadmiar jajka zleci w dół podczas panierowania), kotlety nie zostały osuszone ręcznikami papierowymi przed panierowaniem, zostawienie posolonych filetów zbyt długo (sól powoduje ucieczkę wody z mięsa) – kropelki wody są widoczne na mięsie, można je wtedy lekko osuszyć i od nowa lekko posolić.

Kotlety są już zabrązowione, ale surowe w środku. Co robić żeby ich nie spalić?

Można próbować smażyć je trochę dłużej na małym ogniu lub podgrzać je w piekarniku.

panierowane kotlety z kurczaka na białym talerzu

Inne przepisy do których można użyć panierowanych kotletów z kurczaka:

Panierowane kotlety z piersi kurczaka

Najlepszy przepis na kotlety z piersi kurczaka w panierce z bułki tartej i parmezanu, doprawione skórką z cytryny i natką pietruszki.
breaded chicken cutlets
Drukuj przepis

RATE THE RECIPE

(click on the stars)

5 from 1 vote
czas przygotowania 30 min
czas gotowania 15 min
całkowity czas 45 min
porcje 6 kotletów
kalorie 266kcal
autor Aleksandra

składniki

  • 450 g piersi z kurczaka 2 średnie / duże piersi z kurczaka lub 4 duże / 6 małych filetów z kurczaka
  • 1/4 szklanki mąki 30g
  • 2 duże jajka
  • 1/2 szklanki bułki tartej 55g
  • 1/2 szklanki tartego parmezanu 45 g, opcjonalnie
  • 1 czubata łyżeczka startej skórki z cytryny opcjonalnie
  • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki opcjonalnie
  • sól i pieprz do smaku
  • 6 łyżek oleju do smażenia

Would you like to save this?

We'll email this post to you, so you can come back to it later!

wykonanie

  • Przygotować filety z kurczaka: Pierś z kurczaka przekroić na pół – powinniście otrzymać 2 cieńsze filety. Jeśli piersi były bardzo małe i filety są raczej równej grubości można je tak zostawić. Jeśli kawałki mięsa były większe i otrzymane filety nie są równej grubości, należy tą grubszą część filetu rozbić tłuczkiem do mięsa. Na filecie umieścić grubszą foliową torebkę (opcjonalnie, żeby mięso się nie rwało) i rozbić mięso tłuczkiem, aż będzie miało 1/2-3/4 cm grubości. Filety powinny mieć w miarę jednakową grubość w każdym miejscu.
  • Przygotować wszystkie składniki na panierkę: Na pierwszy płaski talerz wysypujemy mąkę. Do drugiego talerza, głębokiego, wbijamy jajko i ubijamy je ze skórką z cytryny i natką pietruszki (widelcem lub trzepaczką do jajek). Do trzeciego talerza, głębokiego dodajemy bułkę tartą, tarty parmezan i mieszamy.
  • Panierujemy filety: filety z kurczaka osuszamy lekko papierowymi ręcznikami. Doprawiamy porządnie solą i pieprzem z dwóch stron. Filety obtaczamy najpierw w mące (strzepując jej nadmiar), potem w roztrzepanym jajku (czekając chwilę, aż nadmiar jajka zleci do miski), następnie w mieszaninie bułki tartej i parmezanu. Odkładamy na czysty talerz. Dobrze jest chwytać filety lewą ręką i tą samą ręką panierować je w mące i bułce, a prawą ręką obtaczać je w jajku.
  • Smażymy kotlety: Wlać olej na dużą patelnię do smażenia i porządnie go rozgrzać, na średnim lub wysokim ogniu. Jak olej będzie gorący kładziemy upanierowane kotlety na patelni i smażymy z dwóch stron, aż będą złociste. Przekładamy na talerz i powtarzamy z resztą kotletów, uzupełniając olej na patelni w razie potrzeby.
  • Smacznego!

uwagi

  • Składniki panierki: Parmezan można zamienić na bułkę tartą, a skórkę z cytryny i natkę pietruszki pominąć.
  • Jakiego mięsa można użyć: zamiast mięsa z piersi kurczaka można użyć mięsa z uda kurczaka (bez skóry i kości), piersi z indyka lub mięsa wieprzowego (klasyczne schabowe).
  • Jakiego oleju do smażenia użyć: można użyć dowolnego oleju, który nadaje się do smażenia w wysokiej temperaturze, ja najbardziej lubię użyć masła klarowanego. Zwykłe masło, oliwa z oliwek extra virgin nie nadają się do smażenia.
  • Ilość oleju do smażenia: To będzie zależne od tego, jak duża jest Wasza patelnia. Kotlety będą najlepiej smakować jak będą przykryte w minimum 1/2 swojej grubości w oleju, a jeszcze lepiej w 1/2 – 2/3.
  • Jak zrobić domową bułkę tartą: kotlety zrobione z użyciem domowej bułki tartej będą smaczniejsze. Wystarczy wziąć suche bułki (takie, jakie lubicie jeść) i zetrzeć je na małych oczkach tartki. Taka bułka tarta będzie trochę grubsza niż ta kupna, więc kotlety będą bardziej chrupiące.
  • Czym jeszcze można przyprawić kotlety: można użyć takich przypraw jak cebula granulowana, czosnek granulowany, zioła prowansalskie, papryka słodka w proszku, chili w proszku, przyprawa curry, część bułki tartej można również zamienić na mielone orzechy.
  • Grubość filetów: zależy od twoich preferencji – ile lubisz mięsa do panierki. Wolę moje filety o grubości 3/4 cm.
  • Jak długo smażymy kotlety? To zależy od ich grubości, na jakim ogniu je smażycie i od Waszej patelni. Moje kotlety są średniej grubości i smaże je na najwyższym ogniu na patelni z grubym dnem. Kieruję się kolorem panierki – gdy jest już złocista, kotlety są już zazwyczaj usmażone w środku.
  • Co można zrobić z pozostałą bułką tartą i jajkiem: podwójnie upanierować kotlety lub uformować z nich małe kotlety i usmażyć.
  • Metody przechowywania i smażenia kotletów są dokładnie opisane w poście.
  • Kalorie = 1 kotlet = 1/6 przepisu. Założyłam, że kotlety wchłonęły 4 łyżki tłuszczu, a 2 pozostały na patelni. To są tylko szacunkowe obliczenia!
Rodzaj danie główne, obiad
Kuchnia międzynarodowa, polska
Tried this Recipe? Rate the Recipe and tell us what you think in the Comments!

Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.

Zobacz także

1 komentarz

  • Odpowiedz
    Joanna
    29 września 2022 o 16:47

    5 gwiazdek
    Dziękuje za przepis, pierwszy raz zrobiłam smaczne kotlety, nawet panierka nie odchodziła 😉 wcisnęłam trochę cytryny do jajka zamiast skórki. Kotlety miękkie i chrupiące.

  • 5 from 1 vote

    Dodaj komentarz

    Recipe Rating - click on the stars!




    Maksymalna wielkość pliku: 1 MB. Możesz uploadować: zdjęcia. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here