Rogaliki z ciasta kruchego z dodatkiem kwaśnej śmietany, nadziane przepysznym nadzieniem z orzechów włoskich, dżemu pomarańczowego i cynamonu. Są przepyszne i proste do zrobienia!
Składniki:
- zamiast dżemu pomarańczowego można też użyć morelowego
- zamiast orzechów włoskich sprawdzą się migdały lub orzechy pekan
Jak zrobić kruche rogaliki krok po kroku:
1 + 2. Zaczynamy od zrobienia ciasta kruchego, można go zrobić za pomocą:
- miksera stojącego z przystawką w kształcie wiosła – wszystkie składniki dodajemy do miski i mieszamy na wolnych obrotach, aż się połączą. Grudki ciasta mieszamy rękami aż powstanie gładkie ciasto
- malaksera z nożem w kształcie 's’: wszystkie składniki dodajemy do miski i miksujemy na wolnych obrotach z przerwami, aż się połączą. Grudki ciasta mieszamy rękami aż powstanie gładkie ciasto
- bez urządzeń: mąkę wymieszać z solą i cukrem pudrem na stolnicy, dokładnie posiekać z zimnym masłem na kruszonkę. Dodać śmietanę, żółtko i wyrobić gładkie ciasto.
3. Ciasto dzielimy na 4 części, z każdej części formujemy płaski dysk i zawijamy w folię plastikową. Wkładamy do lodówki na 40 minut.
4. Wyjmujemy jedną część ciasta z lodówki i rozwałkowujemy na obsypanej mąką powierzchni (polecam maty silikonowe) na okrąg o średnicy ok. 27cm. Podsypywać mąką w trakcie wałkowania.
5. Na cieście rozsmarowujemy 1/4 dżemu. Orzechy włoskie mieszamy z cukrem i cynamonem. Posypujemy ciasto 1/4 tej mieszanki.
6. Ciasto dzielimy nożem (dobry jest nóż do pizzy) na 12 trójkątów. Każdy trójkąt zawijamy do środka zaczynając od zewnętrznego, szerszego brzegu. Brzegi ciastek lekko zagiąć do środka tak żeby przypominały rogalik.
7. Ciastka kładziemy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Smarujemy je roztrzepanym białkiem i posypujemy cukrem. Powtarzamy te czynności z pozostałymi częściami ciasta.
Ciastka pieczemy w 190 stopniach przez ok. 22 minuty, aż będą zarumienione. Zostawiamy na blaszce do ostudzenia.
Smacznego!
Przechowywanie:
Rogaliki najlepiej smakują w dniu upieczenia, ale na drugi dzień również są bardzo dobre. W trzecim dniu po upieczeniu są całkiem miękkie, ale wciąż dobrze smakują.
Ciasto na rogaliki można przechowywać w lodówce ok. 2-3 dni. Przed wałkowaniem dobrze jest je wyjąć ok. 10-15 minut wcześniej z lodówki, żeby się trochę ociepliło. Samo ciasto można również zamrozić.
Rogaliki przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku lub puszce na ciastka do ok. 5 dni.
Inne przepisy na ciastka:
- Ciasteczka Linzer
- Ciastka z jabłkami i płatkami owsianymi
- Chocolate chip cookies (ciastka z czekoladą i orzechami)
- Cynamonowe palmiery – 3-składnikowe ciastka z ciasta francuskiego
- Czekoladowo-bananowe ciastka z orzechami pekan
- Kruche waniliowe rogaliki – Vanillekipferl
Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.
Kruche rogaliki z nadzieniem orzechowo-pomarańczowym
składniki
ciasto kruche:
- 280 g mąki
- 60 g cukru pudru
- 230 g zimnego masła pociętego w małą kostkę
- 1 żółtko białko zachowujemy
- 60 g kwaśnej śmietany 12%
- duża szczypta soli
nadzienie:
- 170 g mielonych orzechów włoskich
- 180 g dżemu ze słodkich pomarańczy
- 50 g brązowego cukru
- 1 łyżeczka cynamonu
dodatkowo:
- 1 białko
- 2 łyżki cukru
Would you like to save this?
wykonanie
- Zaczynamy od zrobienia ciasta kruchego, można go zrobić za pomocą:
- Miksera stojącego z przystawką w kształcie wiosła – wszystkie składniki dodajemy do miski i mieszamy na wolnych obrotach, aż się połączą. Grudki ciasta mieszamy rękami aż powstanie gładkie ciasto.
- Malaksera z nożem w kształcie 's’: wszystkie składniki dodajemy do miski i miksujemy na najniższych obrotach z przerwami, aż się połączą. Grudki ciasta mieszamy rękami aż powstanie gładkie ciasto.
- Bez urządzeń: mąkę wymieszać z solą i cukrem pudrem na stolnicy, dokładnie posiekać z zimnym masłem na kruszonkę. Dodać śmietanę, żółtko i wyrobić gładkie ciasto.
- Ciasto dzielimy na 4 części, z każdej części formujemy płaski dysk i zawijamy w folię plastikową. Wkładamy do lodówki na 40 minut.
- Wyjmujemy jedną część ciasta z lodówki i rozwałkowujemy na obsypanej mąką powierzchni (polecam maty silikonowe) na okrąg o średnicy ok. 27cm. Podsypywać mąką w trakcie wałkowania.
- Na cieście rozsmarowujemy 1/4 dżemu. Orzechy włoskie mieszamy z cukrem i cynamonem. Posypujemy ciasto 1/4 tej mieszanki.
- Ciasto dzielimy nożem (dobry jest nóż do pizzy) na 12 trójkątów. Każdy trójkąt zawijamy do środka zaczynając od zewnętrznego, szerszego brzegu. Brzegi ciastek lekko zagiąć do środka tak żeby przypominały rogalik.
- Ciastka kładziemy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Smarujemy je roztrzepanym białkiem i posypujemy cukrem. Powtarzamy te czynności z pozostałymi częściami ciasta.
- Ciastka pieczemy w 190 °C / gaz 5, opcja góra-dół przez ok. 22 minuty, aż będą zarumienione. Zostawiamy na blaszce do ostudzenia.
- Smacznego!
uwagi
- Zamiast dżemu pomarańczowego można też użyć morelowego.
- Zamiast orzechów włoskich sprawdzą się migdały lub orzechy pekan.
- Przechowywanie: Upieczone rogaliki przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku lub puszce na ciastka do ok. 5 dni. Ciasto na rogaliki można przechowywać w lodówce ok. 2-3 dni. Przed wałkowaniem dobrze jest je wyjąć ok. 10-15 minut wcześniej z lodówki, żeby się trochę ociepliło. Samo ciasto można również zamrozić.
- Kalorie = 1 ciastko (1/48 przepisu). To tylko szacunkowe obliczenia!
Brak komentarzy