Deser/ małe desery/ polska

Przepis na faworki

3 lutego 2021 przez Aleksandra

Najlepszy przepis na pyszne, kruche faworki (chrust/chrusty/chruściki), które rozpływają się w ustach! Tradycyjny przepis z żółtkami i kwaśną śmietaną.

Faworki na białym talerzu.

Składniki:

Co potrzebujecie do zrobienia faworków: (ilości składników są na końcu postu)

  • mąka
  • żółtka – sprawiają, że ciasto jest kruche, pyszne i ma piękny kolor
  • kwaśna śmietana – daje fajną kwaskowatą nutę do słodkiego wypieku
  • cukier puder i ekstrakt z wanilli (nie aromat) można zamienić na 1.5 łyżki cukru waniliowego (najlepszy jest taki z prawdziwą wanilią)
  • wódka / rum / spirytus – sprawiają, że ciasto mniej chłonie olej, najlepsza jest wódka lub spirytus bo mają neutralny smak
  • skórka z cytryny – naprawdę warto ją dodać, daje świetny smak faworkom, ale nie będą one smakować cytrynowo, bardzo polecam!

dodatkowo:

  • olej do smażenia – smalec / rafinowany olej kokosowy / olej rzepakowy do smażenia lub słonecznikowy
  • cukier puder – do posypania faworków po smażeniu – dużo!
Składniki na faworki.

Jak zrobić faworki krok po kroku:

Kolaż z 3 zdjęć pokazujący jak zrobić ciasto na faworki.

KROK 1: Przygotować ciasto: wymieszać trzepaczką żółtka ze śmietaną i ekstraktem z wanilli, następnie dodać pozostałe składniki i zagnieść gładkie ciasto. Ja zazwyczaj mieszam wszystkie składniki łyżką a potem wyrabiam ciasto mikserem stojącym z końcówką w kształcie haka. Zajmie to ok. 7 minut mikserem lub 12 minut ręcznie.

Na zdjęciu 1 – składniki wyrobione łyżką, zdjęcie 2 – niedostatecznie wyrobione ciasto, zdjęcie 3 – gładkie, dobrze wyrobione ciasto.

Kolaż z 3 zdjęć pokazujący składanie i wałkowanie ciasta.

KROK 2: Wtłaczamy powietrze w ciasto: ciasto lekko rozwałkować, na kwadrat/okrąg o średnicy ok. 20 cm. Złożyć na 4 i znowu rozwałkować. Powtórzyć to ok. 4 razy. Przy każdym rozwałkowywaniu uderzamy w ciasto wałkiem, tak żeby wtłoczyć w nie dużo powietrza – sprawi to, że ciasto będzie kruche i będzie miało na powierzchni dużo bąbelków. Do wałkowania ciasta można również użyć maszynki do makaronu.

KROK 3: Rozwałkowujemy ciasto najcieniej jak się da na oprószonej mąką powierzchni (ja najbardziej lubię maty silikonowe do wałkowania – nic się nie przykleja). Ciasto tniemy na paski o szerokości ok. 4 cm – można użyć noża, radełka do ravioli lub noża do pizzy.

Uderzanie w ciasto i jego składanie nie jest konieczne ale dzięki temu faworki będą bardziej kruche.

Kolaż z 3 zdjęć pokazujący wycinanie i składanie faworków.

Następnie każdy pasek dzielimy na ok. 12 cm części, można to zrobić równolegle do poprzednich linii lub pod kątem jak na zdjęciach. W środku każdego faworka nacinamy mały otwór.

KROK 4: Formujemy faworki. Jeden koniec faworka przekładamy przez otwór w środku i wywijamy na drugą stronę.

Kolaż z 3 zdjęć pokazujący smażenie faworków i posypywanie ich cukrem pudrem.

KROK 5: Smażymy faworki: rozgrzewamy olej w szerokim i płytkim garnku lub na dużej patelni. W garnku powinno być ok. 5 cm oleju (faworki powinny w nim swobodnie pływać). Olej rozgrzewamy do temperatury 180 stopni. Najlepiej jest użyć termometru do grilla albo cukierniczego, żeby mierzyć temperaturę – powinna być zawsze od 175-185 stopni. Jeśli olej będzie za zimny, faworki będą zbyt tłuste (będą wsiąkać olej), a jeśli będzie za gorący – będą się palić. Taki termometr jest bardzo tani i możecie go użyć do wielu innych przepisów. Faworki smażą się bardzo szybko, ok 1-2 minuty, więc lepiej jest nie odchodzić od garnka bo się spalą, powinny mieć złocisty kolor. Nie można dodać za dużo faworków na raz do garnka bo temperatura oleju szybko spadnie i będą chłonąć olej. W połowie smażenia przewracamy faworki na drugą stronę za pomocą dwóch widelców.

Faworki na zdjęciu są trochę za ciemne, zapomniałam zrobić inne zdjęcie!

KROK 6: Posypujemy cukrem pudrem: faworki przenosimy z oleju na talerz wyłożony ręcznikami papierowymi. Jak trochę ostygną to przekładamy je na drugi talerz (bez papieru) i posypujemy porządnie cukrem pudrem (faworki powinny być wciąż ciepłe, wtedy cukier lepiej się przyklei).

Smacznego!

Pieczone faworki:

Zastanawialiście się może czy faworki można upiec? Otóż tak i w dodatku są naprawdę bardzo dobre i kruche! Przy testowaniu tego przepisu zostało mi sporo ciasta i nie chciałam tego wszystkiego smażyć więc resztę ciasta upiekłam. Naprawdę nie sądziłam, że pieczone faworki będą takie dobre. Ważne jest, żeby ciasto było naprawdę cienko rozwałkowane.

Jak to zrobić: ciasto układamy na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem. Smarujemy je porządnie roztopionym masłem. Pieczemy przez ok. 8 minut w 200 stopniach (opcja góra-dół) lub aż będą złociste. Wyjmujemy z piekarnika i porządnie posypujemy cukrem pudrem.

Ciasto na faworki smarowane roztopionym masłem. Upieczone faworki na blaszce do pieczenia.

Przechowywanie:

Faworki (zarówno te smażone jak i pieczone) są wciąż pyszne i kruche na drugi dzień (są tylko trochę mniej kruche). Przechowuję je w otwartym pojemniku, luźno przykryte ręcznikiem papierowym.

Samo ciasto można przechowywać w lodówce do 2 dni, ciasno owinięte w folię plastikową.

Widok z góry na faworki na białym talerzu.

Inne przepisy na tłusty czwartek:

Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.

Przepis na faworki

Najlepszy przepis na pyszne, kruche faworki (chrust/chrusty/chruściki), które rozpływają się w ustach! Tradycyjny przepis z żółtkami i kwaśną śmietaną.
Faworki on a white plate.
Drukuj przepis

RATE THE RECIPE

(click on the stars)

No ratings yet
czas przygotowania 30 min
czas gotowania 20 min
całkowity czas 50 min
porcje 45 faworki
kalorie 39kcal
autor Aleksandra

składniki

na faworki:

  • 165 g mąki
  • 2 duże żółtka
  • 60 g kwaśnej śmietany
  • 1 łyżka cukru pudru
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilli nie aromatu
  • 2 łyżeczki wódki lub spirytus/rum
  • 2 łyżeczki skórki startej z cytryny
  • 1/4 łyżeczki soli

dodatkowo:

  • 3-4 szklanki oleju do smażenia smalec/olej rzepakowy/slonecznikowy/rafinowany kokosowy
  • cukier puder

Would you like to save this?

We'll email this post to you, so you can come back to it later!

wykonanie

  • Przygotować ciasto: wymieszać trzepaczką żółtka ze śmietaną i ekstraktem z wanilli, następnie dodać pozostałe składniki i zagnieść gładkie ciasto. Ja zazwyczaj mieszam wszystkie składniki łyżką a potem wyrabiam ciasto mikserem stojącym z końcówką w kształcie haka. Zajmie to ok. 7 minut mikserem lub 12 minut ręcznie.
  • Wtłaczamy powietrze w ciasto: ciasto lekko rozwałkować, na kwadrat/okrąg o średnicy ok. 20 cm. Złożyć na 4 i znowu rozwałkować. Powtórzyć to ok. 4 razy. Przy każdym rozwałkowywaniu uderzamy w ciasto wałkiem, tak żeby wtłoczyć w nie dużo powietrza – sprawi to, że ciasto będzie kruche i będzie miało na powierzchni dużo bąbelków. Do wałkowania ciasta można również użyć maszynki do makaronu.
  • Uderzanie w ciasto i jego składanie nie jest konieczne ale dzięki temu faworki będą bardziej kruche.
  • Rozwałkowujemy ciasto najcieniej jak się da na oprószonej mąką powierzchni (ja najbardziej lubię maty silikonowe do wałkowania – nic się nie przykleja). Ciasto tniemy na paski o szerokości ok. 4 cm – można użyć noża, radełka do ravioli lub noża do pizzy. Następnie każdy pasek dzielimy na ok. 12 cm części, można to zrobić równolegle do poprzednich linii lub pod kątem jak na zdjęciach. W środku każdego faworka nacinamy mały otwór.
  • Formujemy faworki: Jeden koniec faworka przekładamy przez otwór w środku i wywijamy na drugą stronę.
  • Smażymy faworki: rozgrzewamy olej w szerokim i płytkim garnku lub na dużej patelni. W garnku powinno być ok. 5 cm oleju (faworki powinny w nim swobodnie pływać). Olej rozgrzewamy do temperatury 180 stopni. Najlepiej jest użyć termometru do grilla albo cukierniczego, żeby mierzyć temperaturę – powinna być zawsze od 175-185 stopni. Jeśli olej będzie za zimny, faworki będą zbyt tłuste (będą wsiąkać olej), a jeśli będzie za gorący – będą się palić. Taki termometr jest bardzo tani i możecie go użyć do wielu innych przepisów. Faworki smażą się bardzo szybko, ok 1-2 minuty, więc lepiej jest nie odchodzić od garnka bo się spalą, powinny mieć złocisty kolor. Nie można dodać za dużo faworków na raz do garnka bo temperatura oleju szybko spadnie i będą chłonąć olej. W połowie smażenia przewracamy faworki na drugą stronę za pomocą dwóch widelców.
  • Posypujemy cukrem pudrem: faworki przenosimy z oleju na talerz wyłożony ręcznikami papierowymi. Jak trochę ostygną to przekładamy je na drugi talerz (bez papieru) i posypujemy porządnie cukrem pudrem (faworki powinny być wciąż ciepłe, wtedy cukier lepiej się przyklei).
  • Smacznego!

uwagi

  • Faworki można również upiec – są bardzo dobre i kruche! Jak to zrobić: ciasto układamy na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem. Smarujemy je porządnie roztopionym masłem. Pieczemy przez ok. 8 minut w 200 stopniach (opcja góra-dół) lub aż będą złociste. Wyjmujemy z piekarnika i porządnie posypujemy cukrem pudrem.
  • Przechowywanie: Faworki (zarówno te smażone jak i pieczone) są wciąż pyszne i kruche na drugi dzień (są tylko trochę mniej kruche). Przechowuję je w otwartym pojemniku, luźno przykryte ręcznikiem papierowym. Samo ciasto można przechowywać w lodówce do 2 dni, ciasno owinięte w folię plastikową.
  • Białka można wykorzystać do innych przepisów lub zamrozić.
  • Kalorie = 1 faworek (1/45 przepisu). To tylko szacunkowe obliczenia!
Rodzaj deser
Kuchnia polska
Tried this Recipe? Rate the Recipe and tell us what you think in the Comments!

Zobacz także

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Recipe Rating - click on the stars!




Maksymalna wielkość pliku: 1 MB. Możesz uploadować: zdjęcia. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here