Nasz ulubiony przepis na żurek – jest pyszny, pełen smaku, idealnie kwaśny. Podaję go zawsze z jajkami na twardo i ziemniakami. Będzie idealny na Wielkanoc, ale chętnie gotuję go też bez okazji.
Składniki:
Co potrzebujecie do przygotowania żurku:
- Najważniejszy składnik to oczywiście zakwas na żurek (żur). Najlepszy będzie domowy – po pierwsze nie ma w nim żadnych dziwnych składników, po drugie możemy kontrolować jak kwaśny ma być. Zakwasy na żurek kupione w sklepie bardzo różnią się smakiem, niektóre smakują ok, a niektóre bardzo źle. Domowy zakwas na żurek to dosłownie 5 minut pracy + 5 dni czekania. Kliknijcie tutaj po przepis na zakwas na żurek.
- Biała kiełbasa – drugi najważniejszy składnik żurku. Można użyć surowej lub parzonej – sprawdziłam, nie ma różnicy w smaku.
- Coś wędzonego – używam wędzonego boczku i kawałka wędzonej kiełbasy. Można pominąć te dwa składniki i dodać więcej białej kiełbasy. Można również ugotować bulion na bazie wędzonych żeberek.
- Bulion – baza zupy. Można użyć bulionu z kurczaka, warzywnego, lub rosołu. Żurek na rosole wychodzi trochę tłusty (zbieram wtedy tłuszcz z jego powierzchni za pomocą ręcznika papierowego).
- Ziemniaki – wiem, nie każdy dodaje do żurku. Ja sobie bez nich żurku nie wyobrażam. Niektórzy podają żurek z ugotowanymi osobno ziemniakami, ja gotuję je bezpośrednio w zupie bo po co brudzić kolejne naczynie.
- Śmietana – używam słodkiej śmietany 30-36%. Można też użyć 18% do zup, ale wtedy trzeba ją zaprawić.
- Dla smaku: cebula, czosnek, majeranek, chrzan.
Jak zrobić najlepszy żurek krok po kroku:
KROK 1: Bulion zagotować, dodać białą kiełbasę, gotować na małym ogniu 15-20 minut.
KROK 2: Kiełbasę wyjąć z garnka i pokroić na plasterki (jeśli macie tylko parzoną kiełbasę to nie gotujemy jej tylko kroimy na plasterki). Pokroić również resztę składników: boczek pokroić w 1 cm kostkę, kiełbasę wędzoną pokroić w kostkę (jeśli używacie), ziemniaki pokroić w 2cm kostkę, cebulę w małą kostkę, czosnek przecisnąć przez praskę.
KROK 3: Rozgrzać olej na dużej patelni na średnio-wysokim ogniu. Dodać boczek i kiełbasy, podsmażać przez kilka minut, aż będą zarumienione. Dodać do garnka z bulionem.
KROK 4: Zmniejszyć ogień, dodać cebulę i smażyć przez kilka minut, aż będzie miękka. Dodać czosnek i łyżkę majeranku, smażyć jeszcze przez minutę.
KROK 5: Zawartość patelni dodać do garnka z bulionem. Na patelnię dodać kilka łyżek zupy i łopatką zdrapać wszystkie zabrązowienia z dna patelni, następnie dodać do garnka z zupą (doda to dużo smaku do zupy!). Dodać ziemniaki, zupę zagotować i gotować 15 minut na małym ogniu, lub aż ziemniaki będą miękkie.
KROK 6: Zakwas na żurek dobrze wymieszać i dodawać stopniowo do zupy (dodajemy płyn i mąkę, bez żadnych przypraw i dodatków, ja dodałam całą ilość przepisu na zakwas), sprawdzając czy nie wyjdzie dla Was za kwaśna (zakwas na żurek, domowy jak i kupny, może się różnić kwasowością). Zupę zagotować i zdjąć z ognia. Zagotowanie zupy ma na celu jej zagęszczenie – mąka wtedy odpowiednio zagęsci zupę. Jeśli robiliście własny zakwas i chcecie zachować jego wartości odżywcze (bakterie probiotyczne) to polecam podgrzać zupę aż będzie bardzo ciepła ale jej nie gotować – ale za to będzie odrobinę mniej gęsta.
KROK 7: Dodać śmietanę i chrzan do smaku (chrzanu również dodajemy tylko troszkę, za każdym razem sprawdzając czy smak nie będzie za Was ostry).
KROK 8: Pozostałą łyżeczkę majeranku rozetrzeć w rękach (uwolni aromat) i dodać do zupy.
Doprawić do smaku solą i pieprzem, podawać z jajkami ugotowanymi na twardo.
Smacznego!
Porady:
- Jeśli użyliście tłustego boczku lub bulion/rosół był tłusty to można nadmiar tłuszczu zebrać z powierzchni zupy kładąc na nią ręcznik papierowy. Drugą metodą jest zostawienie zupy w lodówce, aż się ochłodzi – wtedy tłuszcz zbierze się na górze, można go zebrać łyżką.
Jaka jest różnica między żurkiem a barszczem białym?
- zakwas na żurek przygotowujemy z mąki żytniej, a zakwas na barszcz biały z mąki pszennej
- do barszczu białego dodajemy więcej śmietany
- barszcz biały jest mniej kwaśny (dodajemy mniej zakwasu)
Przechowywanie:
- Żurek idealnie nadaje się do przechowywania, z każdym dniem smakuje jeszcze lepiej. Najlepiej smakował mi 3 dnia. Jeśli użyliście śmietany 30-36% można go również ponownie zagotować.
- Żurek można zamrozić wyłącznie przed dodaniem śmietany, ze śmietaną już nie (śmietana zbije się w grudki).
Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.
Żurek
składniki
- 1.75 l bulionu z kurczaka lub rosołu
- 1 łyżka oleju do smażenia
- 200 g wędzonego boczku
- 400 g surowej białej kiełbasy 3-4 sztuki, może być też parzona
- 100 g wędzonej suszonej kiełbasy opcjonalnie, lub 1 biała kiełbasa
- 1 średnia cebula
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżka + 1 łyżeczka majeranku
- 700 g ziemniaków opcjonalnie
- 3.5 szklanki zakwasu na żurek lub mniej, do smaku
- 60 ml śmietany kremówki 30%
- 1/2 łyżeczki chrzanu lub więcej, do smaku
- sól i pieprz
Would you like to save this?
wykonanie
- Bulion zagotować, dodać białą kiełbasę, gotować na małym ogniu 15-20 minut. Kiełbasę wyjąć z garnka i pokroić na plasterki (jeśli macie tylko parzoną kiełbasę to nie gotujemy jej tylko kroimy na plasterki).
- Boczek pokroić w 1 cm kostkę, kiełbasę wędzoną pokroić w kostkę (jeśli używacie), ziemniaki pokroić w 2cm kostkę, cebulę w małą kostkę, czosnek przecisnąć przez praskę.
- Rozgrzać olej na dużej patelni na średnio-wysokim ogniu. Dodać boczek i kiełbasy, podsmażać przez kilka minut, aż będą zarumienione. Dodać do garnka z bulionem.
- Zmniejszyć ogień, dodać cebulę i smażyć przez kilka minut, aż będzie miękka. Dodać czosnek i łyżkę majeranku, smażyć jeszcze przez minutę.
- Zawartość patelni dodać do garnka z bulionem. Na patelnię dodać kilka łyżek zupy i łopatką zdrapać wszystkie zabrązowienia z dna patelni, następnie dodać do garnka z zupą (doda to dużo smaku do zupy!). Dodać ziemniaki, zupę zagotować i gotować 15 minut na małym ogniu, lub aż ziemniaki będą miękkie.
- Zakwas na żurek dobrze wymieszać i dodawać stopniowo do zupy (dodajemy płyn i mąkę, bez żadnych przypraw i dodatków, ja dodałam całą ilość przepisu na zakwas), sprawdzając czy nie wyjdzie dla Was za kwaśna (zakwas na żurek, domowy jak i kupny, może się różnić kwasowością). Zupę zagotować i zdjąć z ognia. Zagotowanie zupy ma na celu jej zagęszczenie – mąka wtedy odpowiednio zagęsci zupę. Jeśli robiliście własny zakwas i chcecie zachować jego wartości odżywcze (bakterie probiotyczne) to polecam podgrzać zupę aż będzie bardzo ciepła ale jej nie gotować – ale za to będzie odrobinę mniej gęsta.
- Dodać śmietanę i chrzan do smaku (chrzanu również dodajemy tylko troszkę, za każdym razem sprawdzając czy smak nie będzie za Was ostry).
- Pozostałą łyżeczkę majeranku rozetrzeć w rękach (uwolni aromat) i dodać do zupy.
- Doprawić do smaku solą i pieprzem, podawać z jajkami ugotowanymi na twardo.
- Smacznego!
uwagi
- Przechowywanie: Żurek idealnie nadaje się do przechowywania, z każdym dniem smakuje jeszcze lepiej. Najlepiej smakował mi 3 dnia. Jeśli użyliście śmietany 30-36% można go również ponownie zagotować.
- Żurek można zamrozić wyłącznie przed dodaniem śmietany, ze śmietaną już nie (śmietana zbije się w grudki).
- Kalorie = 1 porcja (1/8 przepisu), jajka są również wliczone. To tylko szacunkowe obliczenia!
1 komentarz
Marcelina
8 kwietnia 2023 o 19:24Pychota