OBIAD/ polska/ WEGETARIAŃSKI OBIAD

Najlepszy przepis na kopytka

18 maja 2021 przez Aleksandra

Najlepszy przepis na pysznie, mięciutkie kopytka, które rozpływają się w ustach. Są naprawdę proste i szybkie do zrobienia. Najlepiej smakują podsmażone na złoto na patelni, z bułką tartą, sosem grzybowym, lub gulaszem.

Kopytka posypane bułką tartą w białej misce w niebieskie kwiaty.

Składniki

Żeby przygotować kopytka potrzebujecie jedynie 4 składników: ziemniaków, jajka, mąki i soli (pełna lista składników znajduje się na końcu postu).

Jakie ziemniaki są najlepsze na kopytka:

Koniecznie użyjcie mączystych/skrobiowych ziemniaków, takich jak na puree, jest to typ C. Ziemniaki tego typu są najbardziej sypkie, zawierają najwięcej skrobi. Ich miąższ po ugotowaniu jest suchy, rozsypujący się i wyraźnie mączysty, dzięki czemu nie trzeba do ciasta na kopytka dodawać dużo mąki.

Nie używajcie ziemniaków sałatkowych – one są raczej zwarte po ugotowaniu i ciężko zrobić z nich gładkie i puszyste puree.

Kopytka można zrobić z puree z ziemniaków, które zostało Wam z obiadu, ale muszą to być tylko same ziemniaki, bez masła i mleka.

Co można dodać do ciasta na kopytka: puree z dyni, puree z buraków, puree ze szpinaku, posiekaną pietruszkę lub koperek.

Składniki potrzebne do przygotowania kopytek.

Jaka jest różnica między kopytkami a gnocchi? To dokładnie ten sam przepis! Kopytka i gnocchi różnią się tylko kształtem i tym, z jakimi dodatkami są podawane.

Kopytka bez jajka: wystarczy dodać 1 łyżkę więcej mąki + 1 łyżkę skrobii ziemniaczanej lub kukurydzianej.

Jak zrobić kopytka krok po kroku

Ugotowane ziemniaki w garnku. Ziemniaki przeciskane przez praskę do ziemniaków do niebieskiej miski.

KROK 1: Obrać ziemniaki, pokroić na 4-5 cm kawałki i ugotować w osolonej wodzie, aż będą miękkie (ok. 10-15 minut). Ziemniaki odcedzić z wody i dodać z powrotem do garnka. Postawić garnek z powrotem na ogniu i podgrzewać ziemniaki przez ok. minutę, aż odparuje z nich wilgoć.

KROK 2: Zrobić puree z ziemniaków (ziemniaki powinny być jeszcze ciepłe). Najlepiej zrobić to praską do ziemniaków (na zdjęciu) lub zwykłym tłuczkiem do ziemniaków. Ważne jest, żeby ziemniaki były naprawdę dobrze przetarte i puszyste – wtedy kopytka nie będą grudkowate.

Mąka dodawana do pozostałych składników na kopytka w niebieskiej misce. Ciasto na kopytka na desce do krojenia.

KROK 3: Ziemniaki odstawiamy żeby trochę ostygły (najlepiej żeby były zimne, ale moga być też lekko ciepłe). Do ziemniaków dodać mąkę, sól i lekko rozbełtane jajko.

KROK 4: Zagniatamy ciasto, aż będzie gładkie bez grudek. Ilość mąki podana w przepisie jest umowna – powinno się dodać tyle, żeby ciasto było miękkie, ale jednocześnie dobrze się trzymało i nie kleiło. Ilość potrzebnej mąki zależy od tego jak 'mokre’ są ziemniaki. Staramy się dodać jak najmniej mąki, żeby kopytka były mięciutkie, a nie twarde. Ja zaczynam wyrabianie ciasta od wymieszania łyżką wszystkich składników w misce, potem wyrabiam ciasto ręką w misce a na końcu na stolnicy/dużej desce do krojenia, aż wszystkie składniki się połączą.

Ciasto na kopytka podzielone na 4 części. Ciasto na kopytka uformane w wałki.

KROK 5: Ciasto kładziemy na misce posypanej mąką i dzielimy je na 4 części.

KROK 6: Każdą z części rozwałkowujemy na wałek o grubości ok. 4cm. Ciasto podsypujemy delikatnie mąką, żeby się nie kleiło.

Surowe kopytka na desce do krojenia. Kopytka wyciągnięte z garnka na łyżce cedzakowej.

KROK 7: Każdy wałek tniemy ostrym nożem pod kątem na 4-5 cm kopytka. Kluski odkładamy na stolnicę/talerz oprószony mąką.

KROK 8: Gotujemy kopytka: W dużym garnku zagotowujemy wodę i solimy ją. Gdy woda się będzie gotować, gotujemy kopytka partiami, po ok. 10-12 kopytek na raz. Gdy kopytka wypłyną na powierzchnię wody gotujemy je jeszcze przez ok. 2-3 minuty, następnie wyławiamy z wody łyżką cedzakową. Czas gotowania zależy od wielkości klusek, jeśli nie jesteście pewni, zawsze można ugotować 1 kluskę na próbę, przekroić ją na pół, żeby sprawdzić czy w środku nie ma surowego ciasta.

Smacznego!

Z czym podać kopytka

na słono:

na słodko:

  • bułka tarta + brązowy cukier + cynamon
  • sos owocowy, np. truskawkowy (zmiksowane świeże truskawki z cukrem)

jako, że przepis na kopytka jest taki sam jak na włoskie gnocchi, możecie kopytka podać na sposób włoski, np.:

Kopytka posypane bułką tartą w białej misce w niebieskie kwiaty.

Porady – jak przygotować najlepsze kopytka (najeważniejsze punkty):

  • ziemniaki po ugotowaniu odparowujemy z wilgoci w garnku (podgrzewając je)
  • ziemniaki przecieramy przez praskę jak są jeszcze ciepłe
  • puree z ziemniaków powinno być gładkie i puszyste, jeśli ziemniaki nie będą dobrze przetarte przez praskę, kopytka mogą być grudkowate
  • ziemniaki łączymy z mąką jak ostygną lub są tylko lekko ciepłe
  • nie ugniatamy za długo ciasta na kopytka
  • dodajemy jak mniej mąki – wtedy kopytka będą mięciutkie i będą rozpływać się w ustach
  • wystarczy 1 jajko na 1 kg ziemniaków! wtedy można dodać mniej mąki

Przechowywanie

  • Przechowywanie ciasta na kopytka: Ciasto na kopytka można przechowywać w lodówce przez ok. 24h.
  • Przechowywanie ugotowanych kopytek: Ugotowane kopytka przechowujemy w lodówce do ok. 3 dni.
  • Jak podgrzać kopytka: najlepiej podgrzać je na patelni na maśle na złoto.
  • Jak zrobić kopytka z wyprzedzeniem: można zrobić puree z ziemniaków i przechowywać je w lodówce ok 3 dni, następnie połączyć z pozostałymi składnikami.

Jak mrozić kopytka

Kopytka można mrozić surowe lub ugotowane:

  • surowe: kładziemy kopytka w odstępach na desce/talerzu podsypanym mąką, przykrywamy luźno folią plastikową, wkładamy do zamrażarki i zostawiamy, aż będą zamrożone (ok. 2h), potem przekładamy do woreczków/pojemników, jak gotować: nie rozmrażamy kopytek tylko wrzucamy zamrożone prosto na gorącą wodę i gotujemy tak jak świeżo przygotowane kopytka
  • ugotowane: mrozimy jak opisane wyżej, można je potem rozmrozić w lodówce/na blacie i odgrzać na maśle na patelni lub wrzucić na chwilkę na gotującą się wodę, żeby je rozmrozić i podgrzać

Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.

Najlepszy przepis na kopytka

Najlepszy przepis na pysznie, mięciutkie kopytka, które rozpływają się w ustach. Są naprawdę proste i szybkie do zrobienia.
Pin This Recipe!
Kopytka with buttered breadcrumbs in a white-blue bowl.
Drukuj przepis

RATE THE RECIPE

(click on the stars)

5 from 1 vote
czas przygotowania 25 min
czas gotowania 3 min
całkowity czas 28 min
porcje 80 kopytek (około)
kalorie 229kcal
autor Aleksandra

składniki

  • 1 kg ziemniaków mączystych, jak na puree
  • 1 jajko
  • 200 g mąki + więcej do posypywania
  • 1 łyżeczka soli morskiej

Would you like to save this?

We'll email this post to you, so you can come back to it later!

wykonanie

  • Obrać ziemniaki, pokroić na 4-5 cm kawałki i ugotować w osolonej wodzie, aż będą miękkie (ok. 10-15 minut). Ziemniaki odcedzić z wody i dodać z powrotem do garnka. Postawić garnek z powrotem na ogniu i podgrzewać ziemniaki przez ok. minutę, aż odparuje z nich wilgoć.
  • Zrobić puree z ziemniaków (ziemniaki powinny być jeszcze ciepłe). Najlepiej zrobić to praską do ziemniaków (na zdjęciu) lub zwykłym tłuczkiem do ziemniaków. Ważne jest, żeby ziemniaki były naprawdę dobrze przetarte i puszyste – wtedy kopytka nie będą grudkowate.
  • Ziemniaki odstawiamy żeby trochę ostygły (najlepiej żeby były zimne, ale moga być też lekko ciepłe). Do ziemniaków dodać mąkę, sól i lekko rozbełtane jajko.
  • Zagniatamy ciasto, aż będzie gładkie bez grudek. Ilość mąki podana w przepisie jest umowna – powinno się dodać tyle, żeby ciasto było miękkie, ale jednocześnie dobrze się trzymało i nie kleiło. Ilość potrzebnej mąki zależy od tego jak 'mokre’ są ziemniaki. Staramy się dodać jak najmniej mąki, żeby kopytka były mięciutkie, a nie twarde. Ja zaczynam wyrabianie ciasta od wymieszania łyżką wszystkich składników w misce, potem wyrabiam ciasto ręką w misce a na końcu na stolnicy/dużej desce do krojenia, aż wszystkie składniki się połączą.
  • Ciasto kładziemy na misce posypanej mąką i dzielimy je na 4 części. Każdą z części rozwałkowujemy na wałek o grubości ok. 4cm, ciasto podsypujemy delikatnie mąką, żeby się nie kleiło.
  • Każdy wałek tniemy ostrym nożem pod kątem na 4-5 cm kopytka. Kluski odkładamy na stolnicę/talerz oprószony mąką.
  • Gotujemy kopytka: W dużym garnku zagotowujemy wodę i solimy ją. Gdy woda się będzie gotować, gotujemy kopytka partiami, po ok. 10-12 kopytek na raz. Gdy kopytka wypłyną na powierzchnię wody gotujemy je jeszcze przez ok. 2-3 minuty, następnie wyławiamy z wody łyżką cedzakową. Czas gotowania zależy od wielkości klusek, jeśli nie jesteście pewni, zawsze można ugotować 1 kluskę na próbę, przekroić ją na pół, żeby sprawdzić czy w środku nie ma surowego ciasta.
  • Smacznego!

uwagi

  • Kopytka można zrobić z puree z ziemniaków, które zostało Wam z obiadu, ale muszą to być tylko same ziemniaki, bez masła i mleka.
  • Kopytka bez jajka: wystarczy dodać 1 łyżkę więcej mąki + 1 łyżkę skrobii ziemniaczanej lub kukurydzianej.
  • Przechowywanie: Przechowywanie ciasta na kopytka: Ciasto na kopytka można przechowywać w lodówce przez ok. 24h. Przechowywanie ugotowanych kopytek: Ugotowane kopytka przechowujemy w lodówce do ok. 3 dni. Jak podgrzać kopytka: najlepiej podgrzać je na patelni na maśle na złoto. Jak zrobić kopytka z wyprzedzeniem: można zrobić puree z ziemniaków i przechowywać je w lodówce ok 3 dni, następnie połączyć z pozostałymi składnikami.
  • Mrożenie: Kopytka można mrozić surowe lub ugotowane: surowe: kładziemy kopytka w odstępach na desce/talerzu podsypanym mąką, przykrywamy luźno folią plastikową, wkładamy do zamrażarki i zostawiamy, aż będą zamrożone (ok. 2h), potem przekładamy do woreczków/pojemników, jak gotować: nie rozmrażamy kopytek tylko wrzucamy zamrożone prosto na gorącą wodę i gotujemy tak jak świeżo przygotowane kopytka, ugotowane: mrozimy jak opisane wyżej, można je potem rozmrozić w lodówce/na blacie i odgrzać na maśle na patelni lub wrzucić na chwilkę na gotującą się wodę, żeby je rozmrozić i podgrzać.
  • Kalorie = 1 porcja (1/6 przepisu). To tylko szacunkowe obliczenia!
Rodzaj dodatek do obiadu
Kuchnia polska
Tried this Recipe? Rate the Recipe and tell us what you think in the Comments!

Zobacz także

Brak komentarzy

5 from 1 vote (1 rating without comment)

Dodaj komentarz

Recipe Rating - click on the stars!




Maksymalna wielkość pliku: 1 MB. Możesz uploadować: zdjęcia. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here