polska

Ciasto na pierogi, najlepszy przepis + jak zrobić idealne pierogi (film)

20 czerwca 2018 | Ostatnia aktualizacja: 20 lutego 2021 przez Aleksandra

Moje ulubione ciasto na pierogi – miękkie, elastyczne, pachnące masłem, łatwo się wałkuje. W tym poście znajdziecie zdjęcia krok po kroku, film i wiele wskazówek jak ulepić idealne pierogi oraz jak przechowywać i mrozić pierogi.

Pierogi polewane masłem na niebieskim talerzu.

Składniki:

(dokładny przepis znajdziecie na dole postu)

Żeby zrobić idealne ciasto na pierogi potrzebujecie tylko 4 składników:

  • mąki – używam zwykłej mąki uniwersalnej, typ mąki nie ma wielkiego znaczenia przy tym przepisie (ale też nie może to być żadna ciężka mąka, jak mąka chlebowa)
  • soli
  • wody – ważne jest żeby była gorąca, ale nie może się gotować, dodanie gorącej wody sprawia, że ciasto jest bardziej miękkie
  • masła lub dowolnego oleju roślinnego (np. słonecznikowy, rzepakowy), masło dodaje smaku i sprawia, że ciasto jest bardziej miękkie
Składniki na ciasto na pierogi.

Ciasto na pierogi z jajkiem czy bez jajka:

Dla mnie idealne ciasto na pierogi jest bez jajka – ciasto z dodatkiem jajka jest moim zdaniem odrobinę twardsze, ale różnica przy dobrze wyrobionym cieście nie jest znacząca. Drugim powodem dla którego nie używam jajka jest prostsza praca w kuchni – mając w domu małe dziecko pierogi zazwyczaj robię ‘na raty‘, co chwilę przerywając pracę, nie muszę się wtedy przejmować dokładnym myciem rąk, uważaniem czy blat jest dobrze wyczyszczony i czy dziecko nie weźmie ciasta z surowym jajkiem do buzi (lepienie pierogów to w końcu bardzo fascynująca czynność 😉 !).

Jak sprawić żeby ciasto na pierogi było miękkie i pyszne:

  • ciasto powinno być dobrze wyrobione
  • koniecznie trzeba dać ciastu odpocząć przed wałkowaniem, na filmie możecie zobaczyć o ile miększe jest ciasto po odpoczynku
  • koniecznie trzeba dodać jakiś tłuszcz, może to być masło lub olej
  • temperatura wody: koniecznie gorąca woda, ale nie wrząca/gotująca się

Przygotowanie ciasta na pierogi – krok po kroku:

Ciasto na pierogi łatwo jest zrobić ‘na oko‘ (żadna babcia chyba nie robi inaczej :)) – dokładny przepis nie jest tu ważny, jeśli ciasto jest za suche trzeba dodać wody, jeśli zbyt mokre – mąki. Warto jednak mieć swój ulubiony przepis i kuchenną wagę, wtedy przygotowanie takiego ciasta idzie o wiele szybciej, składniki wsypuje się do miski i od razu miesza, nie trzeba nic dosypywać, podsypywać itd.

KROK 1: Do misy miksera dodać mąkę i sól, wymieszać.

KROK 2: W małym garnku podgrzewamy wodę z masłem/olejem, aż będzie bardzo ciepła/gorąca, ale nie będzie się jeszcze gotować. Gorącą wodę dodajemy do miski z mąką.

KROK 3: Mieszamy łyżką, aż składniki będą mniej wiecej połączone.

KROK 4: Wyrabiamy ciasto rękami lub robotem kuchennym z końcówką w kształcie haka. Ciasto powinno być dobrze wyrobione, miękkie i gładkie (będzie jeszcze bardziej miękkie jak je odstawimy do odpoczęcia). Ciasto owijamy folią plastikową i odstawiamy na 30 minut.

KROK 5: Przygotowujemy sobie nadzienie (na zdjęciu nadzienie do pierogów ruskich).

KROK 6: Ciasto dzielimy na dwie części. Pierwszą część wałkujemy na lekko oprószonym mąką blacie (ja lubię silikonowe maty do wałkowania). Wycinamy kółka.

KROK 7: Nakładamy nadzienie na każde wycięte kółko (można albo kulki nadzienia albo po prostu łyżeczką nakładać nadzienie).

KROK 8: Zlepiamy brzegi ciasta. Ważne jest dokładne zlepianie brzegów, inaczej pierogi mogą się otworzyć podczas gotowania.

KROK 9: Gotujemy pierogi: Pierogi gotujemy w dużym garnku w osolnej wodzie na średnio-wysokim ogniu.
Do garnka wrzucamy ok. 10-12 pierogów na raz. Po chwili mieszamy drewnianą łyżką, żeby nie przywarły do dna garnka.
Pierogi gotujemy 1-2 minuty od momentu wypłynięcia ich na powierzchnię wody.
Wyjmujemy w garnka łyżką cedzakową, porządnie odsączamy je z wody i przekładamy na talerz.

Jak przechowywać pierogi na drugi dzień:

Świeżo ugotowane pierogi polać niewielką ilością roztopionego masła, wymieszać (po to, żeby nie posklejały się ze sobą). Przechowywać w lodówce szczelnie zamknięte przez ok. 2 dni. Takie pierogi najlepiej jest na drugi dzień podsmażyć na złoto na maśle.

Można też zostawić sobie gotowe ciasto i nadzienie. Przechowujemy je osobno w lodówce, a na drugi dzień lepimy resztę pierogów i gotujemy świeże.

Jak mrozić pierogi:

Pierogi można mrozić surowe i ugotowane. Mrożenie ugotowanych pierogów jest zdecydowanie bezpieczniejsze ale to też 2 x więcej pracy, bo pierogi trzeba dwa razy gotować. 

Tackę/deskę drewnianą obficie obsypuję mąką (ważne, pierogi mogą się łatwo do niej przykleić). Układam na niej pierogi tak, żeby się ze sobą nie stykały. Po zamrożeniu przekładam do pojemników lub woreczków. Jeśli pierogi przykleiły się do deski to poczekajcie chwilę, aż się lekko rozmrożą, wtedy łatwiej odkleją się od deski.

Jak gotować mrożone pierogi:

  • Mrożone pierogi, które zostały ugotowane przed mrożeniem: pierogów nie rozmrażamy (wrzucamy zamrożone prosto do gotującej się wody). Takie pierogi gotujemy tylko do momentu, aż wypłyną na powierzchnię wody, nie dłużej.
  • Mrożone pierogi, które zostały zamrożone bez uprzedniego gotowania: Zamrożone pierogi gotuję dokładnie tak jak świeże (trochę dłużej im zejdzie, aż wypłyną na powierzchnię). Takich pierogów również nie rozmrażamy, tylko wrzucamy prosto do gotującej się wody.
  • Przy gotowaniu mrożonych pierogów ważne jest, żeby nie wrzucać ich za dużo na gotującą się wodę – temperatura wody obniży się za bardzo i pierogi będą pękać. W przypadku świeżych pierogów, gotuję ok. 10-12 sztuk na raz, a mrożonych ok. 8 sztuk.

Na stronie znajdziecie różne przepisy na pierogi:

Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.

Ciasto na pierogi, najlepszy przepis + jak zrobić idealne pierogi

Miękkie, elastyczne i łatwe do wałkowania ciasto na pierogi.
pierogi dough
Drukuj przepis

RATE THE RECIPE

(click on the stars)

5 from 5 votes
czas przygotowania 10 min
odpoczywanie ciasta 30 min
całkowity czas 10 min
porcje 100 pierogów
kalorie 2107kcal
autor Aleksandra

składniki

  • 500 g mąki użyłam mąki uniwersalnej typ 480
  • 280 g wody
  • 40 g masła
  • 1 łyżeczka soli

Would you like to save this?

We'll email this post to you, so you can come back to it later!

wykonanie

Przygotowanie ciasta:

  • Mąkę wsypać do dużej miski i wymieszać z solą.
  • Wodę podgrzać z masłem, aż będą bardzo gorące (temperatura ok. 80-90 stopni, czyli jak woda zaczyna parować i się ruszać). Nie może być wrząca ani sie gotować, inaczej ciasto wyjdzie gumowate.
  • Gorącą wodę z masłem wlać do miski z mąką, wymieszać drewnianą łyżką do połączenia się składników.
  • Zagniatać ciasto ręcznie lub mikserem (końcówka w kształcie haka), około 5 minut. Ciasto ma wyjść gładkie, miękkie i elastyczne, nie może kleić się do rąk. Trzymając się dokładnie proporcji ciasto powinno wyjść idealne, ale jeśli z jakiegoś powodu tak nie będzie to jeśli jest za suche – trzeba dodać odrobinę wody, a jeśli za mokre – odrobinę mąki. Jeśli ciasto jest już w formie kuli, jest w miarę gładkie, ale twarde, to znaczy, że nie jest gotowe, trzeba je dalej wyrabiać, aż będzie mięciutkie i elastyczne (po czasie odpoczywania będzie jeszcze miększe).
  • Gotowe ciasto zawinąć w folię plastikową (żeby nie wyschło), dać odpocząć na ok. 30 minut (żeby ciasto łatwo się wałkowało).

Wałkowanie i lepienie:

  • Ciasto podzielić na 4 części.
  • Każdą część cienko rozwałkować na grubość ok. 2 mm (cieńsze ciasto, rozwałkowane na ok. 1 mm, jest moim zdaniem zbyt mało wyczuwalne, a grubsze, powyżej 2 mm jest znowu zbyt wyczuwalne, za grube). Jeśli ciasto źle się wałkuje, warto dać mu odpocząć ok. 5-10 minut, na pewno będzie lepiej.
  • Kubkiem lub specjalną wykrawaczką do pierogów wycinać koła (u mnie o średnicy 7 cm, polecam specjalne wykrawaczki, a nie szklanki, bo łatwiej jest nimi wycinać kółka, mają ostrzejsze brzegi). Na każde kółko nałożyć kulkę nadzienia (lub łyżeczką, tyle ile lubicie, ja lubię jak pierogi mają dużo nadzienia, na 7 cm kółko daję 3.5 cm/20g kulkę nadzienia).
  • Dobrze składać pierogi, uważając, żeby brzegi były dobrze zlepione (nie będą się rozklejać podczas gotowania).
  • Odkładać pierogi na podsypaną mąką powierzchnię (to ważne, mogą się przykleić i ciasto się przerwie), przykryć luźno kuchenną ściereczką, żeby nie wyschły.

Gotowanie:

  • W dużym garnku zagotować wodę, dobrze posolić.
  • Pierogi gotować partiami (u mnie przy garnku o średnicy 21 cm wrzucam po ok. 10-12 pierogów), 2 minuty od momentu wypłynięcia pierogów na powierzchnię. Czas gotowania będzie zależał od grubości ciasta.
  • Łyżką cedzakową wyłożyć na talerz, dobrze odcedzić z wody. Podawać ciepłe.
  • Smacznego!

uwagi

→ Jak przechowywać pierogi na drugi dzień:
* Świeżo ugotowane pierogi polać niewielką ilością roztopionego masła, wymieszać (po to, żeby nie posklejały się ze sobą). Przechowywać w lodówce szczelnie zamknięte przez ok. 2 dni. Takie pierogi najlepiej jest na drugi dzień podsmażyć na złoto na maśle.
* Można też zostawić sobie gotowe ciasto i nadzienie i na drugi dzień lepić pierogi i gotować świeże.
Z całości nadzienia przygotowuję sobie kulki (1 kulka o średnicy ok. 3.5 cm na 1 pieroga, przygotowuję je tylko z nadzienia, które jest bardziej zwarte, czyli jak na pierogi ruskie). Nie trzeba tego oczywiście robić, możecie nadzienie nakładać łyżeczką, jeśli tak jest Wam wygodniej. Lepię tylko taką ilość pierogów, którą zjemy danego dnia (czyli po ok. 14 sztuk na osobę). Resztę ciasta owijam szczelnie folią plastykową i wkładam do lodówki. Resztę kulek nadzienia rozkładam na talerzu i również szczelnie przykrywam folią plastikową i wkładam do lodówki. Na drugi dzień lepię resztę pierogów. Ważne jest ocieplić ciasto na pierogi do temperatury pokojowej przed jego wałkowaniem, będzie o wiele bardziej elastyczne.
Jeśli mam więcej czasu i lepię większą ilość pierogów naraz to nadmiar mrożę.
→ Mrożenie pierogów:
Pierogi można mrozić surowe i ugotowane. Mrożenie ugotowanych pierogów jest zdecydowanie bezpieczniejsze ale to też 2 x więcej pracy, bo pierogi trzeba dwa razy gotować. 
Tackę/deskę drewnianą obficie obsypuję mąką (ważne, pierogi mogą się łatwo do niej przykleić). Układam na niej pierogi tak, żeby się ze sobą nie stykały. Po zamrożeniu przekładam do pojemników lub woreczków. Jeśli pierogi przylgnęły do deski to poczekajcie chwilę, aż się lekko rozmrożą.
Jak gotować mrożone pierogi:
Mrożone ugotowane pierogi gotuję tylko do momentu, aż wypłyną na powierzchnię wody, nie dłużej (bez rozmrażania).
Zamrożone pierogi gotuję dokładnie tak jak świeże (trochę dłużej im zejdzie, aż wypłyną na powierzchnię), z tą różnicą, że można gotować naraz mniejszą ich ilość, ja gotuję max. po 8 sztuk (a świeże po 10-12 sztuk). Jak wrzucicie zbyt dużą ilość pierogów to wody to temperatura wody za bardzo się obniży i pierogi będą pękać.
Rodzaj obiad
Kuchnia polska
Tried this Recipe? Rate the Recipe and tell us what you think in the Comments!

Zobacz także

9 komentarzy

  • Odpowiedz
    papalazzo
    21 grudnia 2020 o 12:17

    witam, dziękuję za przepis,mam pytanie ,gdzie można kupic taka foremkę do wycinania jaka jest na zdjęciu ,będę wdzięczny za namiary ,ok

    • Odpowiedz
      Aleksandra
      21 grudnia 2020 o 13:43

      Niestety nie pomogę, foremka jest 'retro’, ma chyba z 30 lat 🙂

  • Odpowiedz
    KasiaCzarkowska
    3 lipca 2020 o 22:04

    5 gwiazdek
    Pięknie dziękuję za fantastyczny przepis.

  • Odpowiedz
    Małgorzata
    15 marca 2020 o 16:31

    Ciasto super! Faktycznie b. mięciutkie. Co do układania zrobionych już pierogów przed ugotowaniem – dobrym sposobem aby nie przyklejały się do podłoża jest – układanie na lnianej ściereczce. I nie trzeba wtedy podsypywać maką. Pozdrawiam i dziękuję za ekstra przepis!

    • Odpowiedz
      Ania
      26 września 2020 o 12:41

      5 gwiazdek
      Doskonały, prosty przepis. Polecam!

  • Odpowiedz
    mariola
    28 grudnia 2018 o 23:24

    5 gwiazdek
    hej, probowałaś moze robic z jakiejkolwiek innej mąki bezglutenowej, np. owsianej? chetnię bym sprobowała ale wolałabym mieć pewnosci że wyjdą z innej maki niz pszenna

    • Odpowiedz
      Aleksandra
      29 grudnia 2018 o 07:28

      Niestety nie próbowałam, u nas wszyscy mogą jeść gluten więc zazwyczaj nie robię takich eksperymentów. Jedynym przepisem na stronie z mąki bezglutenowej są placki gryczane z suszonymi pomidorami.

  • Odpowiedz
    Agnieszka
    22 listopada 2018 o 19:36

    5 gwiazdek
    Polecam ten przepis. Ciasto wyszło miękkie, a pierogi bardzo smaczne.

    • Odpowiedz
      Aleksandra
      22 listopada 2018 o 19:43

      cieszę się! 🙂

    5 from 5 votes (1 rating without comment)

    Dodaj komentarz

    Recipe Rating - click on the stars!




    Maksymalna wielkość pliku: 1 MB. Możesz uploadować: zdjęcia. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here