Cynamonowe palmiery – 3-składnikowe ciastka z ciasta francuskiego
Chrupiące, pięknie pachnące cynamonem ciasteczka, które robi się błyskawicznie! Posypane granulowanym cukrem, który podczas pieczenia się karmelizuje i dodatkowo chrupie przy każdym gryzie. Jest to znany francuski przysmak, we Francji nazywany jest palmiers (palmier to po francusku drzewo palmowe, ciasteczka przypominają wyglądem jego liście), inne jego nazwy to uszy słonia lub uszy świni (w krajach niemieckojęzycznych). Początkowo był to sposób francuskich szefów kuchni na wykorzystanie resztek ciasta francuskiego (co wcale nie dziwi, biorąc pod uwagę, jak pracochłonne jest jego wykonanie). Spróbujcie sami, resztki ciasta (po wycięciu z arkuszu ciasta francuskiego okręgu np. na tartę) wystarczy lekko rozwałkować i obsypać ze wszystkich stron mieszanką cukru i cynamonu. Na mojej stronie znajdziecie również przepis na domowe ciasto francuskie – tradycyjne i nietradycyjne, ale szybkie. Jeśli zdecydujecie się na zrobienie własnego ciasta, pamiętajcie, żeby zabrać się za nie raczej w chłodniejszy dzień. Ciastka na zdjęciach są wykonane z domowego, tradycyjnego ciasta francuskiego.
Cynamonowe palmiery – 3-składnikowe ciastka z ciasta francuskiego
składniki
- ok. 300g ciasta francuskiego gotowe ciasto najlepiej z 100% masła lub domowe ciasto, ½ porcji mojego przepisu
- 60 g jasnego brązowego cukru
- 2.5 łyżeczki cynamonu najlepiej cejlońskiego
Would you like to save this?
wykonanie
- Ciasto francuskie cienko rozwałkować na arkuszu papieru do pieczenia na prostokąt o grubości ok. 2mm. Bardzo ważne jest lekkie podsypywanie ciasta mąką, nie może się ono kleić do papieru!.
- W małej miseczce wymieszać cukier z cynamonem. Podzielić na oko na 3 części – 2 bardzo duże i 1 bardzo małą.
- Pierwszą dużą częścią cukru posypać rozwałkowane ciasto francuskie (uważać, żeby równo nakładać cukier i cynamon, cynamon lubi się zebrać na dole miski), naciskać lekko wałkiem, żeby cukier wbił się w ciasto.
- Na cieście położyć arkusz papieru do pieczenia i obrócić ciasto na drugą stronę, posypać drugą stronę ciasta kolejną dużą częścią cukru, wcisnąć w ciasto.
- Zrolować ciasto z obydwu stron, od zewnątrz do środka, powstaną 2 rulony (patrz zdjęcia). Nie należy zwijać ciasta zbyt ciasno, bo może się nie dopiec i być miękkie w środku, ale też nie za luźno, bo może być zbyt kruche.
- Ostrym nożem ciąć w poprzek 1 cm kawałki. Obtoczyć je jeszcze z dołu i góry w pozostałej, małej części cukru (czyli te części ciastek jeszcze nie pokryte cukrem).
- Rozłożyć w jak największych odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
- Piekarnik nagrzać do 220 stopni / gaz 8, opcja góra-dół. Ciastka włożyć do lodówki na czas nagrzewania się piekarnika.
- Piec 10 minut, a potem zmniejszyć temperaturę do 180 stopni / gaz 4, opcja góra-dół i piec jeszcze około 10 minut. Po 15 minutach pieczenia sprawdzić czy ciastka nie brązowią się za bardzo, jeśli tak – zmniejszyć temperaturę. Ciastka powinny być rumiane, cukier skarmelizowany (szczególnie od spodu) i dobrze upieczone w środku – wszystkie warstwy powinny być chrupiące.
- Po upieczeniu przełożyć do ostygnięcia na kratkę, przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.
- Smacznego!
uwagi
Jeśli spodobał Ci się ten przepis lub go wypróbowałaś/-eś, zostaw mi proszę komentarz – będzie mi bardzo miło! Nie zapomnij również podzielić się nim z innymi!
Cynamonowe palmiery – krok po kroku:
4 komentarze
Magda
23 stycznia 2021 o 21:48Przy naleśnikach nie ma ile jakiego produktu oprócz podanej ilości jajek
Aleksandra
23 stycznia 2021 o 21:53O który dokładnie przepis chodzi? Sprawdziłam teraz przepis na naleśniki i na naleśniki z jabłkami i przy obu są podane dokładne ilości składników. Należy ich szukać na końcu postu.
Aga
25 sierpnia 2018 o 18:59Przepyszne !! szybko się je robi, na pewo zrobię jeszcze nie raz. Piekłam trochę krócej bo już zaczynały się za bardzo brązowić, ale wyszły bardzo dobre. Polecam!
Aleksandra
25 sierpnia 2018 o 19:05super, bardzo się cieszę 🙂