Fondant czekoladowy to przepyszne, intensywnie czekoladowe ciasto, z którego po przekrojeniu wylewa się płynne wnętrze – stąd angielska nazwa deseru – czekoladowa lawa (chocolate lava cake). Ciastko jest banalnie proste do zrobienia oraz szybkie – ok. 10 min przygotowania i ok. 10 minut pieczenia. Świetnie nadaje się na specjalną okazję jak i też na napad czekoladowego głodu.
Polecam, to chyba najpyszniejszy czekoladowy deser!
Dla wielbicieli czekoladowych ciast polecam także brownie lub babkę czekoladową.
Fondant czekoladowy jest bardzo prosty do wykonania, ale trzeba na kilka rzeczy zwrócić uwagę. Pod przepisem znajdziecie również zdjęcia krok po kroku.
Jak zrobić idealne ciasto czekoladowe z płynnym środkiem:
– Bardzo ważny jest czas pieczenia, jedna minuta różnicy zmienia stopień płynności ciastka. Dla nas idealny czas pieczenia to 11 minut, środek jest średnio płynny. Jeśli chcecie bardzo płynne wnętrze pieczcie fondant ok. 9 minut. Jednak im bardziej płynne wnętrze, tym trudniej przełożyć ciastko na talerzyk. W wielu restauracjach fondant podawany jest prosto w kokilce. Pod cienką warstwą ciasta znajdziecie dużo płynnej czekolady (takie ciastko byłoby bardzo trudne do wyciągnięcia z kokilki). Wszystko zależy od preferencji. Im dłuższy czas pieczenia, tym mniej płynnej czekolady. Dłużej pieczone ciastko w ogóle nie będzie miało plynnego środka (ale wciąż będzie pyszne!!). Każdy piekarnik piecze inaczej, dlatego dobrze jest najpierw wyczuć swój piekarnik i zobaczyć jaki stopień wypieczenia ciastka Wam odpowiada.
– Kokilki muszą być dokładnie natłuszczone i wysypane kakao, inaczej deser może się do nich przykleić i zostać w naczyniu. Gdy tak się stanie można ciastko czekoladowe po prostu zjeść łyżeczką.
Parę słów o składnikach. Do przygotowania ciastka czekoladowego z płynną czekoladą potrzebujecie:
– Czekolady. To najważniejszy składnik deseru więc musi być dobrej jakości. Musi być to czekolada gorzka. Zrobiłam raz fondant z mlecznej czekolady, gdy gorzka mi się skończyła, a ochota ‘na coś słodkiego’ bardzo doskwierała. Dodałam tylko łyżkę cukru (zamiast trzech) i taką samą ilość czekolady jak w przepisie. Ciastko wyszło, ale troszkę bardziej opadało w środku i było bardzo bardzo słodkie. Dla zrównoważenia można je podać z nieposłodzoną bitą śmietaną i wyfiletowanymi plastrami pomarańczy. Wersja z gorzką czekoladą jest jednak o wiele lepsza!
– Jajka – najlepsze jest oczywiście jajko od szczęśliwej kury (0 lub 1). Część przepisów poleca również dodać do masy żółtka. Próbowałam również takiej wersji i faktycznie ciastko jest w smaku lepsze, ale nie jest to znacząca różnica. Do powyższego przepisu można dodać 1 dodatkowe żółtko, jednak ja bym je dodała tylko jeśli zalega Wam w lodówce (ciastko urośnie wtedy nieznacznie bardziej).
– Cukier – użyłam jasnego brązowego cukru, bo lubię jego karmelowy posmak ale można oczywiście użyć trzcinowego lub białego.
– Ekstrakt z wanilli – poprawia smak praktycznie wszystkiego. Użyjcie prawdziwego ekstraktu, a nie aromatu. Jeśli nie macie, można użyć cukru waniliowego (również najlepiej z prawdziwą wanilią). Zamiast waniliowego posmaku można dodać łyżeczkę skórki startej z pomarańczy.
– Masło. Chyba nie wymaga komentarza. Pyszne prawdziwe masło z zawartością tłuszczu min. 82%
– Sól – zawsze dodajemy do wypieków, nawet mała ilość podkręca słodki smak.
– Mąkę – ważne, żeby było jej mało (w moim przepisie 1 łyżka). Czekoladowa lawa w środku ciastka to praktycznie nieupieczon masa czekoladowa, więc zbyt duża ilość mąki sprawi, że będzie ona po prostu niesmaczna i mączna.
Fondant czekoladowy / ciasto czekoladowe z płynnym środkiem – krok po kroku:
Fondant czekoladowy czyli ciasto czekoladowe z płynnym środkiem
składniki
fondant:
- 80 g gorzkiej czekolady dobrej jakości
- 50 g masła
- 1 duże jajko
- 3 łyżki jasnego brązowego cukru lub trzcinowego albo białego 35g
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanili nie aromatu, lub 1 łyżeczka cukru waniliowego
- szczypta soli
- 1 łyżka mąki 10g
do kokilek:
- 1 łyżeczka masła
- 1 łyżka kakao
do podania:
- bita śmietana: ¼ szklanki śmietany 30-36% + 1 łyżka cukru
- truskawki maliny, jagody lub inne ulubione owoce
Would you like to save this?
wykonanie
- Piekarnik nagrzać do 220 stopni / gaz 8, opcja góra-dół.
- Przygotować 2 małe kokilki (moje mają średnicę 7.5 cm, mierzona po dnie), dokładnie natrzeć je masłem i oprószyć wszystkie ścianki kakao (ważne).
- W małym garnuszku roztopić masło, jak będzie bardzo gorące to zdjąć garnek z ognia, dodać do niego połamaną na małe kawałeczki czekoladę, mieszać, aż czekolada się roztopi (gdyby masło się zagotowało to trzeba odczekać minutę, aż lekko ostygnie i wtedy dodać czekoladę). Odstawić.
- W średniej misce zmiksować jajko z cukrem, ekstraktem waniliowym i szczyptą soli, miksować ok. 1-2 minuty, aż masa będzie jasna i puszysta (ale nie miksować długo i dokładnie jak w przypadku ciasta ucieranego, lekkie napuszenie wystarczy).
- Do masy jajecznej dodać roztopioną czekoladę, krótko wymieszać trzepaczką do połączenia składników.
- Dodać przesianą przez sitko mąkę i bardzo krótko wymieszać.
- Ciasto przelać do kokilek (napełniać je do ok. ¾ wysokości, ciastka lekko urosną), lekko nimi poruszać, wstawić do piekrnika i piec ok. 11 minut.
- Wyjąć z piekarnika, odstawić na minutę, małym nożykiem oddzielić ciastko od naczynia (ważne).
- Kokilkę przykryć talerzykiem i sprawnym ruchem przewrócić do góry nogami. Teraz delikatnie podnosimy kokilkę, najlepiej przez zwilżoną wodą ściereczką (uwaga kokilki są gorące).
- Podawać ciepłe, najlepiej z bitą śmietaną i dowolnymi owocami.
- Bita śmietana: zimną śmietanę ubijać z cukrem mikserem kilka minut, aż będzie sztywna (najlepiej żeby miska też była zimna).
uwagi
Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.
Przepis został opublikowany w lutym 2018, a zaktualizowany w lutym 2019.
7 komentarzy
Miler
15 stycznia 2023 o 13:48Pycha robię z tego przepisu jest najlepszy polecam wszystkim
Agnieszka
31 sierpnia 2021 o 10:07Z podanych składników przygotowała Pani dwie porcje? Jakie wymiary miały kokilki, które Pani użyła?
Aleksandra
31 sierpnia 2021 o 10:32tak, 2 porcje, kokilki są małe – moje mają średnicę 7.5 cm, mierzona po dnie
tutaj jest film do tego przepisu: https://www.youtube.com/watch?v=M1OYXTncNOw
Aneta
17 stycznia 2021 o 09:20Przepyszne i przepiękne wyszło
Aleksandra
17 stycznia 2021 o 09:29super!
werka
6 maja 2018 o 14:47Jakie to wyszło pyszne! A tak szybko się robi! Na pewno będziemy jeszcze nie raz to robić 🙂
Aleksandra
6 maja 2018 o 15:55Super, bardzo się cieszę! 🙂