Risotto szafranowe to pyszne danie z ryżu doprawione szafranem i parmezanem. Risotto szafranowe czyli risotto alla Milanese to włoskie danie, które zazwyczaj podawane jest z duszoną cielęciną, ale równie genialnie smakuje z rybami i owocami morza. Ja moje risotto podałam z grillowanym łososiem i cukinią – szafran idealnie komponuje się z łososiem.
Szafran to najdroższa przyprawa świata, ale do każdego dania dodaję się jedynie szczyptę – jego smak jest bardzo intensywny. Szafran nadaje potrawom przepiękny intensywnie żółty kolor i ma korzenny miodowy smak. Ciężko jest go opisać dlatego najlepiej jest spróbować jak smakuje. Ja muszę przyznać, że na początku nie do końca przepadałam za jego smakiem, ale teraz bardzo go lubię.
Przy przyrządzaniu dań z szafranem ważne jest żeby go najpierw namoczyć w wodzie lub bulionie i dopiero wtedy dodać do dania. Jeśli dodacie nitki szafranu bezpośrednio do risotto będzie ono nierównomiernie zabarwione i tylko lekko żółte zamiast intensywnie żółte.
Składniki
Oto co potrzebujecie do przygotowania risotto z szafranem:
- ryż do risotto – nie można użyć zwykłego ryżu, ryż do risotto (arborio lub carnaroli) ma na swojej powierzchni dużo skrobi dzięki czemu risotto jest gęste i kremowe, ziarna ryżu są sklejone ze sobą, a ryż nie jest sypki lub wodnisty
- szafran – smaku tej przyprawy nie da się niczym zastąpić, jeśli nie chcecie go użyć zawsze można zrobić proste risotto z parmezanem, można je zabarwić odrobiną kurkumy
- bulion – może być warzywny lub z kurczaka, wody nie polecam używać bo risotto będzie bez smaku, ewentualnie można użyć również dobrej jakości bulionu w proszku (trzeba uważać czy nie jest zbyt słony, jeśli tak to trzeba część bulionu zamienić na gorącą wodę)
- parmezan – bardzo lubię również dodać do tego risotto ser pecorino
- białe wino – koniecznie wytrawne – dodaje lekko kwaśnego smaku do risotto, jeśli nie macie wina lub nie chcecie używać alkoholu (który w większości wyparuje) można dodać do risotto odrobiny soku z cytryny
- szalotki – można również dodać małą cebulę, lubię używać szalotek bo mają delikatny smak i bardzo szybko miękną, zwykłą cebulę trzeba trochę dłużej smażyć
- czosnek.
Dodatkowo do całego przepisu będziecie potrzebować:
- ryby – użyłam łososia ale można użyć dowolnej ryby, halibut też będzie super
- zamiast ryby sprawdzą się krewetki lub pieczona pierś z kurczaka w marynacie cytrynowo-tymiankowej
- cukinii – można ją zgrillować tak że jest fajnie chrupiąca ale można również użyć innych warzyw, np. brokułów lub fasolki szparagowej.
Risotto szafranowe krok po kroku
KROK 1: Dodać szafran do bulionu i podgrzać go aż prawie będzie się gotować. Zmniejszyć ogień na minimalny i trzymać bulion na palniku, powinien być cały czas gorący.
KROK 2: W dużym garnku rozgrzać olej, dodać drobno posiekane szalotki i smażyć je na nisko-średnim ogniu przez 2-3 minuty, lub aż będą miękkie. Dodać czosnek i smażyć jeszcze 30 sekund.
KROK 3: Dodać ryż, podsmażać go przez 1-2 minuty, aż wszystkie ziarna będą pokryte olejem i lekko przezroczyste na brzegach.
KROK 4: Dodać wino i gotować aż prawie całkowicie odparuje.
KROK 5+6+7+8: Teraz gotujemy risotto: dodajmy bulion małymi porcjami (po ok. 1/4-1/3 szklanki), najpierw gotujemy chwilę ryż w bulionie (wszystkie ziarna powinny być całkowicie zanurzone w bulionie), a następnie jak ryż trochę wchłonie bulion to zaczynamy go mieszać. Mieszamy ryż aż prawie cały płyn odparuje, wtedy dodajemy kolejną porcję bulionu. Gotujemy risotto w ten sposób aż ryż będzie ugotowany, zajmie to ok. 20-25 minut. Możecie zużyć trochę mniej bulionu, wszystko zależy od tego na jakim ogniu gotujecie risotto.
Nie można cały czas mieszać risotto bo ryż za bardzo się ochłodzi i nie będzie się gotować. Nie można go również za rzadko mieszać – risotto będzie mniej kremowe oraz ryż może się przypalić.
KROK 9: Dodajemy tarty parmezan i mieszamy.
KROK 10: Zdejmujemy garnek z ognia, doprawiamy risotto solą i pieprzem do smaku. Risotto powinno być kremowe i lejące, nie może być suche tak, że ziarna ryżu zbijają się w duże grudki. Jeśli przechylicie garnek to risotto powinno płynąć w to miejsce. Nie może być jednak zbyt rzadkie i wodniste.
Risotto najlepiej jest podawać na podgrzanych talerzach – można je włożyć na kilka minut do piekarnika nagrzanego do najniższej temperatury.
KROK 11: Cukinię kroimy w grube plasterki. Na patelni grillowej (lub zwykłej) podsmażamy ją z dwóch stron na wysokim ogniu, aż będzie zabrązowiona ale wciąż chrupiąca (nie smażymy jej aż będzie zupełnie miękka!).
KROK 12: Łososia doprawiamy solą, pieprzem i ziołami ze wszystkich stron. Smażymy przez ok. 2-3 minuty na średnio-wysokim ogniu z każdej strony aż będzie ugotowany w środku (można to sprawdzić krojąc filet na pół w najgrubszej części, powinien być jasno różowy, a nie ciemno różowy, można również sprawdzić temperaturę ryby termometrem do mięsa – sondę wbijamy w najgrubszą część filetu, temperatura powinna wynosić 63°).
Smacznego!
Przechowywanie
Risotto dobrze się odgrzewa, ale ryż będzie trochę bardziej miękki niż świeżo przygotowany. Risotto będzie gęstsze więc należy dodać odrobinę wody lub bulionu i podgrzać w garnku.
Inne przepisy na risotto
Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.
Risotto szafranowe z grillowanym łososiem i cukinią
składniki
łosoś i cukinia:
- 1 mała cukinia
- 2 filety z łososia
- 1 łyżeczka ziół włoskich lub prowansalskich
- 2 łyżki oleju do smażenia
- sól i pieprz do smaku
risotto szafranowe:
- 1 łyżka oleju do smażenia
- 2 małe szalotki lub 1 mała cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 szklanki ryżu do risotto 100g
- 1/4 szklanki białego wytrawnego wina 60ml
- 2 3/4 szklanki bulionu warzywnego lub z kurczaka, 700ml
- szczypta szafranu 1/2 opakowania 0.12g
- 2 czubate łyżki tartego parmezanu
- sól i pieprz do smaku
Would you like to save this?
wykonanie
- Szalotki kroimy w drobną kostkę, czosnek drobno siekamy, ser parmezan ścieramy na małych oczkach tarki.
- Dodać szafran do bulionu i podgrzać go aż prawie będzie się gotować. Zmniejszyć ogień na minimalny i trzymać bulion na palniku, powinien być cały czas gorący.
- W dużym garnku rozgrzać olej, dodać drobno posiekane szalotki i smażyć je na nisko-średnim ogniu przez 2-3 minuty, lub aż będą miękkie. Dodać czosnek i smażyć jeszcze 30 sekund.
- Dodać ryż, podsmażać go przez 1-2 minuty, aż wszystkie ziarna będą pokryte olejem i lekko przezroczyste na brzegach.
- Dodać wino i gotować aż prawie całkowicie odparuje.
- Teraz gotujemy risotto: dodajmy bulion małymi porcjami (po ok. 1/4-1/3 szklanki), najpierw gotujemy chwilę ryż w bulionie (wszystkie ziarna powinny być całkowicie zanurzone w bulionie), a następnie jak ryż trochę wchłonie bulion to zaczynamy go mieszać. Mieszamy ryż aż prawie cały płyn odparuje, wtedy dodajemy kolejną porcję bulionu. Gotujemy risotto w ten sposób aż ryż będzie ugotowany, zajmie to ok. 20-25 minut. Możecie zużyć trochę mniej bulionu, wszystko zależy od tego na jakim ogniu gotujecie risotto.
- Dodajemy tarty parmezan i mieszamy.
- Zdejmujemy garnek z ognia, doprawiamy risotto solą i pieprzem do smaku. Risotto powinno być kremowe i lejące, nie może być suche tak, że ziarna ryżu zbijają się w duże grudki. Jeśli przechylicie garnek to risotto powinno płynąć w to miejsce. Nie może być jednak zbyt rzadkie i wodniste.
- Cukinię kroimy w grube plasterki. Na patelni grillowej (lub zwykłej) podsmażamy ją z dwóch stron na wysokim ogniu, aż będzie zabrązowiona ale wciąż chrupiąca (nie smażymy jej aż będzie zupełnie miękka!).
- Risotto najlepiej jest podawać na podgrzanych talerzach – można je włożyć na kilka minut do piekarnika nagrzanego do najniższej temperatury.
- Łososia doprawiamy solą, pieprzem i ziołami ze wszystkich stron. Smażymy przez ok. 2-3 minuty na średnio-wysokim ogniu z każdej strony aż będzie ugotowany w środku (można to sprawdzić krojąc filet na pół w najgrubszej części, powinien być jasno różowy, a nie ciemno różowy, można również sprawdzić temperaturę ryby termometrem do mięsa – sondę wbijamy w najgrubszą część filetu, temperatura powinna wynosić 63°).
- Smacznego!
uwagi
- Nie można cały czas mieszać risotto bo ryż za bardzo się ochłodzi i nie będzie się gotować. Nie można go również za rzadko mieszać – risotto będzie mniej kremowe oraz ryż może się przypalić.
- Risotto dobrze się odgrzewa, ale ryż będzie trochę bardziej miękki niż świeżo przygotowany. Risotto będzie gęstsze więc należy dodać odrobinę wody lub bulionu i podgrzać w garnku.
- Można użyć dowolnej ryby do tego przepisu. Dorsz również będzie pasował. Można równiez użyć krewetek lub piersi z kurczaka. Zamiast cukinii będzie pasować fasolka szparagowa.
- Kalorie = 1 porcja (1/2 przepisu). To tylko szacunkowe obliczenia.
Brak komentarzy