Przepyszny gulasz z indyka z słodkimi ziemniakami, suszoną żurawiną i rozmarynem. Użyłam mięsa z nogi indyka pokrojonego w kostkę – długie duszenie to chyba najlepszy sposób na przygotowanie tego mięsa, wychodzi bardzo miękkie i rozpływa się w ustach. Bataty i żurawina świetnie pasują do indyka i dodają gulaszowi słodyczy.
Składniki:
- mięso – można użyć piersi z indyka ale wtedy trzeba cały gulasz gotować o wiele krócej (mniej więcej tak jakbyście gotowali pierś z kurczaka), bardzo polecam użyć jak w przepisie mięso z nogi indyka
- zamiast słodkich ziemniaków można użyć dyni – czas gotowania pozostaje bez zmian
- zamiast rozmarynu pasuje też tymianek.
Jak zrobić gulasz z indyka krok po kroku:
- Podsmażamy mięso z indyka ze wszystkich stron na największym ogniu aż będzie ładnie zarumienione. Ważne jest żeby kawałki mięsa nie były stłoczone w garnku i mogły się ładnie zabrązowić. Podsmażone mięso przekładamy na talerz.
- Zmniejszamy temperaturę i podsmażamy cebulę, posiekany rozmaryn i czosnek.
3. Dodajemy mięso z powrotem do garnka. Dodajemy bulion i doprawiamy lekko solą i pieprzem. Łopatką zeskrobujemy wszystkie zabrązowienia z dna garnka. Uwaga – na zdjęciu widoczna jest też gałązka rozmarynu – nie polecam jej dodawać na tym etapie – wszystkie igły odpagły z gałązki i musiałam je potem wyławiać z garnka. Pewnie trafiła mi się jakaś kiepska gałązka, ale nie ma po co ryzykować, gałązkę rozmarynu w całości dodajemy w późniejszym etapie.
Gulasz doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu przez ok. 1.5 godziny lub aż mięso będzie bardzo miękkie i będzie dało sie bez problemu przekroić tylko widelcem.
4. Dodajemy słodkie ziemniaki i całą gałązkę rozmarynu. Gotujemy jeszcze 15 minut, do miękkości ziemniaków.
5. Dodajemy suszoną żurawinę i gotujemy jeszcze 5 minut.
6. Dodajemy mąkę wymieszaną z kilkoma łyżkami wody. Nie dodajemy samej mąki bo zbije się w grudki. Doprowadzamy do zagotowania i zdejmujemy garnek z ognia. Doprawiamy solą i pieprzem oraz sokiem z cytryny (sok z cytryny jest po to, żeby zrównoważyć słodycz batatów).
Smacznego!
Z czym można podać gulasz z indyka:
- Ja podałam go z kaszą jęczmięnną – chyba najlepiej pasuje.
- Sprawdzi się również kromka chleba na zakwasie lub
- puree z ziemniaków
- gnocchi / kopytka / kluski śląskie.
Przechowywanie i mrożenie:
Gulasz świetnie smakuje na następny i jeszcze kolejny dzień. Bez problemu można go przechowywać w lodówce do 4 dni i odgrzewać. Świetnie się mrozi – gulasz mrozimy do 3 miesięcy.
Podobne przepisy, które mogą się Wam spodobać:
- W przygotowaniu tego gulaszu wzorowałam się na tym przepisie na roladę z indyka z pieczoną dynią, grzybami i żurawiną. Bardzo nam smakowała więc chcialam zrobić coś podobnego.
- Pieczona dynia z rozmarynem, żurawiną, orzechami i serem feta
Gulasz z indyka z batatami, żurawiną i rozmarynem
składniki
- 4 łyżki oleju do smażenia
- 1.5 kg mięsa z nogi indyka bez kości i skóry
- 2 średnie cebule
- 3 gałązki rozmarynu
- 6 ząbków czosnku
- 2 litry bulionu rosołu, z kurczaka lub warzywnego
- 3 średnie słodkie ziemniaki 1.5 kg
- 2/3 szklanki suszonej żurawiny
- 2 łyżki soku z cytryny lub do smaku, dodawać stopniowo
- 3 łyżki mąki
- sól i pieprz do smaku
Would you like to save this?
wykonanie
- Przygotujcie sobie wszystkie składniki: mięso kroimy w kostkę 4cm, bataty w kostkę 2-3cm, cebule siekamy w kostkę, czosnek i 2 gałązki rozmarynu kroimy bardzo drobno (1 gałązka zostaje w całości).
- Podsmażamy mięso: w dużym garnku rozgrzać 2 łyżki oleju na dużym ogniu, dodawać mięso partiami (nie powinno być go za dużo w garnku), obsmażyć ze wszystkich stron – powinno być ładnie zarumienione. W razie potrzeby dodać więcej oleju.Obsmażone mięso przekładamy na talerz.
- Zmniejszamy ogień i dodajemy do garnka cebulę i posiekany rozmaryn, smażymy przez ok. 5 minut, aż cebula będzie miękka.
- Dodać czosnek i smażyć jeszcze przez ok. minutę.
- Mięso dodać z powrotem do garnka, dodać bulion, lekko doprawić solą i pieprzem. Łopatką zdrapujemy wszystkie zabrązowienia ze smażenia mięsa. Garnek częściowo przykryć i gotować na małym ogniu przez 1.5 godziny.
- Dodajemy pokrojone bataty i 1 gałązkę rozmarynu w całości. Gotujemy jeszcze przez 15 minut, aż ziemniaki będą prawie miękkie.
- Dodajemy jeszcze żurawinę i gotujemy przez 5 minut.
- Mąkę mieszamy w małej szklance z kilkoma łyżkami wody, następnie dodajemy do garnka. Doprowadzamy do zagotowania i zdejmujemy garnek z ognia.
- Doprawiamy gulasz solą, pieprzem i soku z cytryny do smaku (najlepiej jest najpierw dodać mniej soku i ew. dodawać więcej jeśli jest potrzebne).
- Smacznego!
uwagi
- Zamiast batatów można użyć dyni. Czas gotowania zostaje taki sam.
- Z czym można podać: Ja podałam go z kaszą jęczmięnną – chyba najlepiej pasuje. Sprawdzi się również kromka chleba na zakwasie lub puree z ziemniaków, albo gnocchi / kopytka / kluski śląskie.
- Gulasz świetnie smakuje na następny i jeszcze kolejny dzień. Bez problemu można go przechowywać w lodówce do 4 dni i odgrzewać. Świetnie się mrozi – gulasz mrozimy do 3 miesięcy.
- Kalorie = 1/6 przepisu (1 porcja). To tylko szacunkowe obliczenia.
Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.
Brak komentarzy