Kawa mokka, nazywana również caffè mocha, to połączenie kawy i czekolady. Tę przepyszną kawę, podawaną w wielu kawiarniach, możecie bardzo prosto przyrządzić w domu. Tylko ostrzegam – ciężko wrócić do zwykłej kawy po spróbowaniu tego przepisu!
Wpis ten powstał we współpracy z coffeedesk.pl – jest to sklep internetowy z kawą i herbatą, w którym znajdziecie również szeroki asortyment akcesoriów do kawy i herbaty.
Co to jest kawa mocha?
Kawa mocha to właściwie caffe latte z czekoladą i składa się tylko z 3 składników: kawy, czekolady i mleka. Jest nazywana kawą mocha, mokka, mocaccino lub caffe mocha. Jej nazwa pochodzi od miasta Mocha w Jemenie, które było niegdyś jednym z ośrodków handlu ziarnami kawy.
Składniki:
(Cały przepis znajduje się na końcu postu)
Do przygotowanie kawy mocha potrzebujecie jedynie 3 składników:
1) Czekolada
Można użyć:
- syrop czekoladowy (gotowy) – łatwy go kupienia w każdym sklepie (w sklepie internetowym coffeedesk.pl znajdziecie np. taki syrop czekoladowy)
- syrop czekoladowy (domowy) – jest bardzo prosty i szybki do zrobienia (przepis poniżej)
- czekolady – kawałki czekolady rozpuszczamy w kawie, polecam mleczną czekoladę, gorzka czekolada nie rozpuszcza się tak dobrze, w kawie zostaną Wam małe grudki czekolady, można również użyć białej czekolady (tego akurat nie próbowałam)
- można też użyć słodzonego kakao – proszku do sporządzenia kakao, ale nie proszku do gorącej czekolady, który często zawiera skrobię, która ma za zadanie zagęścić napój.
2) Kawa
Potrzebne będzie mocne espresso – czyli mała ilość dobrze skoncentrowanej kawy, najlepiej jest przygotować espresso jeśli macie ekspres ciśnieniowy (tutaj znajdziecie duży wybór ekspresów ciśnieniowych), ale bardzo tanią i dobrą opcją jest również kawiarka (zobacz). Możecie również użyć zwykłej kawy rozpuszczalnej, ale smak kawy będzie o wiele gorszy. Ja użyłam do przygotowania tego napoju tych ziaren kawy – mają bardzo delikatny smak z nutą czekolady, co idealnie pasuje do tego przepisu. Alternatywnie, ta albo ta kawa na pewno będzie pasować do tego przepisu jak i również do innych przepisów z dodatkiem czekolady czy deserów o smaku kawy.
3) Mleko
Oryginalnie kawa mocha jest robiona z użyciem gorącego mleka, ale dla mnie w takiej wersji smakuje po prostu jak kakao z kawą. Żeby zrobić świetną mochę koniecznie trzeba użyć spienionego mleka. Najlepsze spienione mleko wyjdzie oczywiście za pomocą profesjonalnych spieniaczy do mleka (może to być albo osobne urządzenie albo spieniacz wchodzący w skład ekspresu ciśnieniowego, spieniacze są dostępne tutaj).
Jeśli nie macie spieniacza do mleka, można je także ”spienić” w słoiku. Wystarczy bardzo ciepłe mleko (nie gotujące się) wlać do słoika, który można szczelnie zamknąć, nastęnie potrząsać słoikiem 1-2 minuty, aż mleko się dobrze spieni. Takie mleko nie będzie oczywiście tak dobrze spienione jak przy użyciu spieniacza, ale wciąż jest o niebo lepsze niż zwykłe, ciepłe mleko.
Ilość mleka zależy od tego jakie duże macie szklanki. Do szklanki na zdjęciu zmieściło się 1/2 szklanki mleka. W przypadku większych szklanek/typowych szklanek do caffee latte będzie potrzebne 3/4 szklanki mleka. Mi bardziej smakuje ta kawa z większą ilością mleka. Podana ilość to mleko, które nie zostało jeszcze spienione.
Domowy syrop czekoladowy
Domowy syrop czekoladowy jest banalny do przygotowania, potrzebujecie równych proporcji kakao (niesłodzonego), cukru pudru (lub zwykłego cukru), mleka (lub wody) oraz odrobinę ekstraktu waniliowego (opcjonalnie).
Do przygotowania pojedynczej kawy, wystarczy do szklanki w której będziecie robić kawę dodać kakao, cukier, mleko/wodę (najlepiej gorące), zalać gorącym espresso i dobrze wymieszać.
Gdy chcecie przygotować większą ilość syropu lub chciecie żeby syrop był na tyle gęsty aby można nim było polać bitą śmietanę jak na zdjęciach, trzeba wszystkie składniki pogotować chwilę w garnku, aż syrop zgęstnieje. Taki syrop możecie przechowywać w lodówce ok. 3 dni (z mlekiem) lub nawet ok. 2 tygodni (z wodą).
Opcjonalnie możecie do syropu również dodać posiekaną czekoladę.
Kawa mocha krok po kroku
Na 1 kawę:
- Do dużej szklanki wlewamy syrop czekoladowy (ok. 2 łyżki).
- Wlewamy 1 mocne duże espresso (jeśli nie macie ekspresu do kawy/kawiarki: kawę rozpuszczalną w ilości na 1 mocną kawę (dla mnie są 2 czubate łyżeczki) zalewamy 60ml gorącej wody).
- Mieszamy dokładnie.
- Spieniamy mleko (ok. 1/2-3/4 szklanki mleka na 1 kawę). Wlewamy spienione mleko do szklanki i mieszamy jeszcze raz.
Z czym podać caffe mocha?
- można ją po prostu posypać kakao i cynamonem
- albo podać z bitą śmietaną, sosem czekoladowym i kawałkami czekolady (jak na zdjęciach, czekoladę starłam za pomocą obieraczki do warzyw).
Jeśli zamierzacie podać kawę z bitą śmietaną pamiętajcie żeby nie nalewać mleka do brzegu szklanki! Część śmietany zanurzy się w wodzie więc kawa wyleje Wam się ze szklanki. Mleko nalewamy co najwyżej 1,5 cm poniżej brzegu szklanki.
Mrożona kawa
W lecie możecie zrobić mrożoną kawę mocha! Jeśli robicie domowy sos czekoladowy, trzeba go koniecznie zrobić osobno w garnku, ostudzić i dodać do szklanki. Następnie dodajemy zimne espresso, zimne mleko oraz kostki lodu. Można całość dodać do shakera/słoika i dobrze wstrząsnąć, żeby mleko było spienione.
Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.
Kawa mokka (caffe mocha) – przepis na pyszną czekoladową kawę
składniki
kawa mocha:
- 2 łyżki syropu czekoladowego lub 30g mlecznej czekolady
- 1 mocne duże espresso 60 ml
- ½ – ¾ szklanki mleka 125-190ml
do podania, opcjonalnie:
- bita śmietana
- kawałki czekolady
- syrop czekoladowy
Would you like to save this?
wykonanie
- Do dużej szklanki wlewamy syrop czekoladowy (lub posiekaną na małe kawałki czekoladę).
- Następnie wlewamy mocne espresso i dokładnie mieszamy.
- Spieniamy mleko. Wlewamy spienione mleko do szklanki i mieszamy jeszcze raz.
- Smacznego!
uwagi
- Jeśli nie macie ekspresu do kawy/kawiarki: kawę rozpuszczalną w ilości na 1 mocną kawę (dla mnie są to 2 czubate łyżeczki) zalewamy 60 ml gorącej wody.
- Ilość mleka zależy od tego jakie duże macie szklanki. Do szklanki na zdjęciu zmieściło się 1/2 szklanki mleka. W przypadku większych szklanek/typowych szklanek do caffee latte będzie potrzebne 3/4 szklanki mleka. Mi bardziej smakuje ta kawa z większą ilością mleka. Podana ilość mleka to mleko, które nie zostało jeszcze spienione.
- Syrop czekoladowy: można użyć gotowego lub zrobić samemu. Domowy syrop czekoladowy:
- Składniki na 1 kawę: 1 łyżka cukru pudru, 1 łyżka niesłodzonego kakao, 1 łyżka gorącego mleka lub wody, 1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilli (opcjonalnie), można również dodać 1-2 kostki czekolady (ja nie dodawałam).
- Jak zrobić: kakao i cukier dodajemy do szklanki w której będziemy robić kawę, zalewamy gorącym mlekiem/wodą i espresso, dokładnie mieszamy. Jeśli chcecie zrobić większą ilość syropu to dodajemy wszystkie składniki do małego garnka, gotujemy przez chwilę na małym ogniu mieszając trzepaczką, aż wszystkie składniki dobrze się połączą i sos zgęstnieje.
- Jak zrobić domową bitą śmietanę: 1/2 szklanki (125ml) śmietany kremówki ubijamy mikserem z 2-3 łyżeczkami cukru pudru, aż śmietana będzie sztywna. Jest to ilość na 2 kawy.
- Jeśli nie macie spieniacza do mleka, można je także ”spienić” w słoiku. Wystarczy bardzo ciepłe mleko (nie gotujące się) wlać do słoika, który można szczelnie zamknąć, następnie potrząsać słoikiem 1-2 minuty, aż mleko się dobrze spieni. Takie mleko nie będzie oczywiście tak dobrze spienione jak przy użyciu spieniacza, ale wciąż jest o niebo lepsze niż zwykłe, ciepłe mleko.
- Jeśli zamierzacie podać kawę z bitą śmietaną pamiętajcie żeby nie nalewać mleka do brzegu szklanki! Część śmietany zanurzy się w wodzie więc kawa wyleje Wam się ze szklanki. Mleko nalewamy co najwyżej 1,5 cm poniżej brzegu szklanki.
- W lecie możecie zrobić mrożoną kawę mocha! Jeśli robicie domowy sos czekoladowy, trzeba go koniecznie zrobić osobno w garnku, ostudzić i dodać do szklanki. Następnie dodajemy zimne espresso, zimne mleko oraz kostki lodu. Można całość dodać do shakera/słoika i dobrze wstrząsnąć, żeby mleko było spienione.
- Kalorie = cały przepis (bez bitej śmietany i dodatków). To są tylko szacunkowe obliczenia!
2 komentarze
Joanna
9 czerwca 2022 o 11:27Nie dość, że pięknie wygląda to pewnie rewelacyjnie smakuje! Super przepis, na pewno wypróbuję.
Aleksandra
9 czerwca 2022 o 11:58super, daj znać czy smakowało!