Mini tarty z kruchego ciasta z jagodami. Tak bardzo smakowała nam ta tarta (galette z nektarynkami i malinami), a w szczególności ciasto kruche z dodatkiem sera, że postanowiłam szybko znowu coś z niego upiec. Coś prostego, ale bardzo pysznego – kruche ciastka z jagodami. Ciasto kruche o smaku sera, a w środku jagody z waniliowym posmakiem. Można je piec cały rok, też z mrożonych owoców. Bardzo polecam!
Składniki:
Te ciastka składają się z:
- Ciasta kruchego z dodatkiem sera – jest naprawdę pyszne, jest kruche, listkuje się i smakuje serowo. Trzeba użyć gęstego mielonego białego sera. Można również użyć Waszego ulubionego kruchego ciasta (mam na stronie np przy przepisach na tartę z figami czy tartę z kremem z marakui).
- Nadzienia z jagód, które mieszamy z cukrem i budyniem waniliowym (proszkiem). Zamiast budyniu można użyć skrobii kukurydzianej i część cukru wymienić na cukier waniliowy. Najlepiej sprawdzą się mrożone jagody – mniej puszczają soki i schłodzą ciasto dzięki czemu lepiej się z nim pracuje i jest bardziej kruche po upieczeniu.
Jak zrobić krok po kroku:
- Mieszamy mąkę z cukrem pudrem i solą.
- Dodajemy zimne pokrojone w kostkę masło i ser.
3. Masło rozcieramy palcami albo miksujemy na niskich obrotach miksera aż powstanie gładkie ciasto. Duże grudki masła w cieście są ok.
4. Z ciasta formujemy płaski dysk, zawijamy w folię i chowamy do lodówki na 2h.
5. Mieszamy jagody z cukrem i budyniem.
6. Ciasto dzielimy na pół, jedną połowę zostawiamy w lodówce, drugą rozwałkowujemy i dzielimy na kwadraty (można też wycinać kółka).
7. Na kawałkach ciasta kładziemy jagody (tyle ile się zmieści).
8. Przykrywamy drugim kawalkiem ciasta i zlepiamy brzegi.
9. Następnie brzegi zlepiamy widelcem.
10. Ciastka smarujemy roztrzepanym jajkiem i nakłuwamy widelcem.
Pieczemy aż będą złociste.
Co zrobić z pozostałymi skrawkami ciasta: można je razem ugnieść, drugi raz rozwałkować i zrobić nowe ciastka albo obtoczyć w cukrze z dwóch stron (normalnym, nie chodzi tu o cukier puder) i upiec jako kruche ciastka.
Kruche ciastka z jagodami
składniki
ciasto kruche z dodatkiem sera:
- 200 g mąki
- 100 g cukru pudru
- 200 g twarogu zimnego, gęsty mielony ser biały
- 160 g masła zimnego
- duża szczypta soli
nadzienie:
- 350 g jagód użyłam mrożonych, bez rozmrażania, lub borówki amerykańskiej
- 1.5 łyżeczki budyniu waniliowego proszku, lub skrobi ziemniaczanej/kukurydzianej
- 4.5 łyżki cukru
wierzch:
- 1 roztrzepane jajko lub 2 łyżki mleka
Would you like to save this?
wykonanie
Ciasto:
- Gdy robimy ciasto rękami: mąkę wymieszać z cukrem pudrem i solą, dodać zimny ser i masło pokrojone w kostkę, siekać wszystko nożem, aż powstanie kruszonka, a potem rękami zagnieść szybko, aż powstanie gładkie ciasto (uważać, żeby nie zagniatać za długo).
- Z pomocą robota planetarnego: do misy miksera dodać mąkę, cukier puder i sól, wymieszać. Dodać zimny ser i zimne masło pokrojone w kostkę, mieszać na najmniejszych obrotach za pomocą mieszadła w kształcie wiosła, aż powstanie gładkie ciasto (uważać, żeby nie miksować za długo).
- W malakserze: Do misy malaksera z założonym nożykiem w kształcie litery S dodać mąkę, cukier puder i sól, na wierzchu położyć zimny ser i zimne masło pokrojone w kawałki. Miksować z przerwami, aż powstanie gładkie ciasto (trzeba uważać, żeby nie miksować za długo!).
- We wszystkich przypadkach ciasto spłaszczyć, zawinąć w folię plastikową i włożyć na 2 godziny do lodówki.
Nadzienie:
- Po tym czasie nagrzać piekarnik do 190 stopni / Gaz 5, opcja góra-dół.
- W średniej misce wymieszać cukier z budyniem. Dodać jagody, wymieszać.
Ciastka:
- Ciasto wyjąć z lodówki i podzielić na dwie części.
- Pierwszą część rozwałkować cienko na papierze do pieczenia (druga część wraca do lodówki) na kształt prostokątu, na grubość około 3-4 mm. Ważne jest, żeby ciasto dobrze podsypywać mąką, jest ono trochę bardziej klejące niż tradycyjne ciasto kruche. W połowie wałkowania podnieść ciasto i upewnić się czy nie przywiera do papieru.
- Ostrym nożem wyciąć dowolne formy ciastek (lub jak u mnie kwadraty 10×10 cm).
- Podnieść wycięty kawałek ciasta (tylko po to, żeby upewnić się, że nie przywarł, potem znów kładziemy go na papierze), nałożyć na niego ok. 2 łyżki jagód (lub tyle, ile się zmieści), zostawiając ok. ¾ cm wolnego brzegu, lekko wgnieść owoce w ciasto. Przykryć drugim kawałkiem ciasta, palcami skleić brzegi, potem poprawić widelcem (nie musi być bardzo dokładnie, ciastka i tak na pewno puszczą sok, ale spokojnie, spód ciastek na pewno się upiecze). Widelec i palce można zanurzyć w mące jeśli ciasto się klei.
- Przenieść ciastko na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Powtórzyć z resztą ciasta. Ciastka ułożyć w odstępach na papierze do pieczenia.
- Ciasta posmarować roztrzepanym jakiem oraz nakłuć widelcem w kilku miejscach. Dodatkowo można posypać cukrem granulowanym.
- Piec około 30 minut, aż ciastka będą ładnie zarumienione.
- Smacznego!
uwagi
- Jeśli jesteście bardzo niecierpliwi to można ciasto wyjąć z lodówki już po godzinie. Z takim ciastem będzie się jednak trochę gorzej pracować.
- Ciastka najlepiej smakują w dniu upieczenia, na drugi dzień przestają być kruche, ale również są bardzo pyszne! Smakują jak bułeczki serowo-jagodowe.
- Ciasto można przechowywać w lodówce do 3 dni. Nie można przechowywać nieupieczonych ciastek z nadzieniem bo jagody puszczą sok i ciasto nie będzie kruche.
- Zamiast budyniu można użyć skrobii kukurydzianej i część cukru wymienić na cukier waniliowy. Najlepiej sprawdzą się mrożone jagody – mniej puszczają soki i schłodzą ciasto dzięki czemu lepiej się z nim pracuje i jest bardziej kruche po upieczeniu.
- Co zrobić z pozostałymi skrawkami ciasta: można je razem ugnieść, drugi raz rozwałkować i zrobić nowe ciastka albo obtoczyć w cukrze z dwóch stron (normalnym, nie chodzi tu o cukier puder) i upiec jako kruche ciastka.
- Kalorie = 1 ciastko (1/11 przepisu). To tylko szacunkowe obliczenia!
Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.
4 komentarze
Justyna
13 lipca 2018 o 11:25pysznie!
😀
Aleksandra
13 lipca 2018 o 11:34Dziękuję 🙂
Magdalena
12 lipca 2018 o 18:54ale genialnie wyglądają!
Aleksandra
12 lipca 2018 o 19:19i tak też smakują! dziękuję Ci bardzo 🙂