Muffinki z dynią i żurawiną
Pyszne muffinki z puree z dyni i świeżą żurawiną. Dzięki dodatkowi dyni są pulchne i wilgotne. Są przepyszne i na pewno posmakują wszystkim!
Puree z dyni robi sie prosto i szybko. Dynię wystarczy tylko pokroić, wyjąć łyżką pestki i piec w piekarniku, aż będzie miękka. Po upieczeniu miksujemy na gładko. Do tego przepisu użyłam dyni Hokkaido – jest dosyć sucha i mączysta, dzięki czemu świetnie nadaje się do wypieków. Dodałam również świeżą żurawinę, jej soczystość i kwaśność świetnie równoważy słodycz muffinek.
Opcjonalnie można muffinki ozdobić pajęczyną zrobioną z kakaowego lukru (nie muszę chyba dodawać, że dzieci uwielbiają ten dodatek 🙂).
Zobacz również moje inne przepisy z użyciem dynii i żurawiny!
Muffinki z dynią i żurawiną
składniki
suche składniki:
- 170 g mąki około 1 ¼ szklanki
- 1 i ¼ łyżeczki proszku do pieczenia
- ¼ łyżeczki sody
- 1/4 łyżeczki mielonego cynamonu najlepiej cejlońskiego
- szczypta soli
mokre składniki:
- 260 g puree z dyni około 1 szklanka
- 1 duże jajko
- 100 g oleju roślinnego o neutralnym smaku, około ½ szklanki minus 1 łyżka
- 20 g jogurtu naturalnego 1 łyżka
- 140 g cukru około 2/3 szklanki
- 1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilli
- 1 łyżeczka skórki startej z ekologicznej pomarańczy
dodatkowo:
- 80 g świeżej żurawiny około ¾ szklanki, po ok. 4 sztuki na muffinkę
kakaowy lukier (opcjonalnie):
- 5 łyżek niesłodzonego kakao
- 5 łyżek cukru pudru
- 3.5 łyżki wody
Would you like to save this?
wykonanie
muffinki:
- Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową.
- Nagrzać piekarnik do 180 °C / gaz 4, opcja góra-dół.
- Do dużej miski dodać wszystkie suche składniki, wymieszać (dobrze by było przesiać je przez sitko, ale nie jest to konieczne).
- Do drugiej dużej miski dodać wszystkie mokre składniki (bez żurawiny), wymieszać dokładnie trzepaczką.
- Dodać mokre składniki do suchych, wymieszać krótko trzepaczką, tylko do połączenia się składników, nie dłużej, masa może mieć malutkie grudki.
- Masę rozdzielić równo do 10 papilotek na muffinki, najłatwiej jest ją nakładać łyżką do lodów. Do każdej muffinki dodać po 4 sztuki żurawiny, zanurzyć je w cieście.
- Piec w nagrzanym piekarniku około 20 minut, aż wbity drewniany patyczek wyjdzie suchy. Czas pieczenia może się nieznacznie różnić, w zależności od piekarnika.
- Po upieczeniu przełożyć na kratkę na 10-15 minut, dopiero po tym czasie wyciągać muffinki z papilotek.
kakaowy lukier:
- Do małej miseczki przesiać cukier puder i kakao, wymieszać z wodą. Mój lukier był o smaku gorzkiej czekolady, jeśli chcecie słodszy, trzeba część kakao zastąpić cukrem pudrem.
- Nakładanie lukru: Potrzebna będzie tylka z bardzo malutkim okrągłym otworem i grubszy worek foliowy (lub specjalne rękawy cukiernicze do ozdabiania). Ucinamy malutki kawałek rogu torebki, wkładamy w powstały otwór tylkę, wypełniamy worek lukrem i dekorujemy. Jeśli lukier nie wychodzi łatwo z tylko to trzeba go rozcieńczyć małą ilością wody, powinno się bardzo łatwo dekorować.
uwagi
Muffinki z dynią i żurawiną – krok po kroku:
W jednej misce wymieszać wszystkie suche składniki, w drugiej mokre. Wymieszane mokre składniki dodać do suchych, krótko wymieszać.
Nałożyć masę do 10 papilotek, najlepiej nakłada się łyżką do lodów. Do każdej muffinki dodać po 4 świeże żurawiny, wcisnąć je w ciasto. Piec w 180 stopniach ok. 20 minut.
Opcjonalnie muffinki można polać lub udekorować kakaowym lukrem. Należy wymieszać składniki na lukier. Przygotować foliową torebkę, uciąć malutki kawałek rogu, w otwór wsadzić tylkę w małym okrągłym otworem. Worek z tylką włożyć do szklanki, napełnić lukrem. Wyciskać dowolny wzór na muffinki.
6 komentarzy
Joaśka
10 października 2020 o 07:44Jedna babeczka ma 247 kalori?
Aleksandra
10 października 2020 o 08:12tak
aga
1 listopada 2018 o 07:43Można użyć suszonej żurawiny ?
Aleksandra
1 listopada 2018 o 09:05Nie próbowałam takiej wersji. Muffinki na pewno wyjdą, ale chyba czegoś im będzie brakować. Cały ich urok w tym, że są słodkie, a świeża żurawina lekko kwaśna. Jeśli zrobisz z suszonymi to daj znać jak smakowały!
madlene17
27 października 2018 o 12:43Mają przepiękny, pomarańczowy kolor a żurawina wygląda niczym czerwone korale 🙂
Aleksandra
27 października 2018 o 13:33Dziękuję! szkoda, że ja nie wpadłam na tak obrazowy opis! 🙂