Pyszny wiosenny obiad, łatwy do przygotowania, wszystko przygotowujemy w piekarniku na jednej blaszce. Aromatycznie przyprawiony pieczony pstrąg, z młodymi ziemniaczkami i szparagami. Całość jest doprawiona czosnkiem, tymiankiem, skórką z cytryny i podane z ziołowo-czosnkowym dipem.
Moje inne przepisy ze szparagami:
- cytrynowe risotto ze szparagami i zielonym groszkiem
- tarta ze szparagami i cukinią
- zupa krem z zielonych szparagów z serkiem kozim
Dodatkowe porady:
– Jaką rybę użyć? Można użyć każdej innej ryby, my najbardziej lubimy pstrągi. Czas pieczenia będzie zależał od wielkości (tak właściwie ‘grubości’) ryby. Można również użyć filetów ryby, ale na pewno trzeba będzie je piec krócej. Filety doprawiamy tak samo jak całą rybę, plasteki cytryny i gałązki tymianku można położyć na wierzchu. Filety lepiej jest jednak piec w papilotach, żeby mięso nie było suche. W tym przepisie temperatura pieczenia jest wysoka, a mięso ryby jest chronione przez skórkę. Najważniejsze jest nie piec ryby za długo – będzie twarda i gumowata. Ryba naprawdę nie potrzebuje długo, ma tylko zmienić kolor na biały i jest gotowa.
–Co zamiast ryby? Zamiast ryby można użyć piersi z kurczaka lub np. upiec jajka sadzone! Wychodzą pyszne, o wiele mniej z nimi jest roboty, niż smażenie na patelni.
– Co zamiast szparagów? Poza sezonem na szparagi można upiec brokuły lub cukinię.
– Dipu wyjdzie Wam trochę za dużo. Do poniższego przepisu zużyjecie jego połowę, ale to nic bo jest naprawdę przepyszny. My zużyliśmy resztę na drugi dzień, jedząc ten sam obiad. Można również dodać 1-2 łyżki oliwy lub rozcieńczyć go wodą i użyć jako dressing do sałatki.
– Jak uciąć końcówki szparagów: nie zginamy szparagów licząć ze złamią się w odpowiednim miejscu. Szparag może się złamać w każdym miejscu swojej długości. Obcinamy po prostu białe zdrewniałe końcówki, w miejscu gdzie kolor zielony przechodzi z biały. Świeże i sztywne szpragami prawie nigdy nie są łykowate, więc nie trzeba ich obierać. Takie starsze, które leżą w lodówce już dobrych parę dni, są pomarszczone, bardzo elastyczne – te mogą być łykowate i dobrze jest obrać ok. ½ ich długości (od dołu). Końcówek nie musicie wyrzucać, możecie użyć do zrobienia domowego bulionu, szczególnie jeśli planujecie zrobić np. zupę krem ze szparagów. Można je również zamrozić i użyć później.
Pieczony pstrąg z warzywami krok po kroku:
Pieczony pstrąg z ziemniakami, szparagami i ziołowym dipem
składniki
ryba:
- 1 pstrąg ok. 300g, świeży i wypatroszony
- 2-3 plasterki cytryny
- 2 małe ząbki czosnku lekko rozgniecione
- kilka gałązek świeżego tymianku lub ½ łyżeczki suszonego
- sól i pieprz do smaku
warzywa:
- 1 kg ziemniaków sałatkowych lub na frytki
- ½ pęczka szparagów 250g, ok. 10 sztuk
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- skórka starta z 1 cytryny najlepiej ekologicznej
- 10 gałązek świeżego tymianku lub 1 czubata łyżeczka suszonego
- 1 łyżeczka suszonego czosnku
- sól i pieprz do smaku
ziołowo-czosnkowy dip:
- 1/3 szklanki jogurtu naturalnego 6 łyżeczek z lekką górką
- 1/3 szklanki śmietany 12 % 6 łyżeczek z lekką górką, lub jogurtu naturalnego
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- 2 łyżeczki listków świeżego tymianku lub 1 łyżeczka suszonego
- 1 mały ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
- sól i pieprz do smaku
Would you like to save this?
wykonanie
- Nagrzać piekarnik do 230 stopni / gaz 9, opcja góra i dół.
- Ryba: naciąć poziomo skórkę z jednej strony ryby w kilku miejscach, doprawić w tych nacięciach oraz w środku pstrąga solą i pieprzem, do środka włożyć plasterki cytryny, lekko rozgniecione ząbki czosnku i gałązki tymianku.
- Ziemniaki: obrać, małe ziemniaki przekroić na pół, większe na cztery – kawałki powinny być w miarę równej grubości ok. 3-4 cm.
- Szparagi: odciąć zdrewniałe końcówki w miejscu gdzie zielony kolor przechodzi w biały. Szparagów nie trzeba obierać, chyba, że nie są już świeże i sprężyste.
- Przygotować dużą blaszkę (moja ma wymiary 34x34cm): ziemniaki i szparagi wymieszać z oliwą, tymiankiem, czosnkiem i skórką z cytryny, doprawić solą i pieprzem. Szparagi przełożyć na talerz, a ziemniaki rozłożyć równo na blaszce i włożyć do piekarnika, piec 15-20 minut.
- Wyjąć z piekarnika blaszkę z ziemniakami, cienką łopatką dobrze podważyć ziemniaki, żeby w całości oderwały się od blaszki. Powinny być dobrze zabrązowione od dołu, przerwrócić je na drugą stronę i przesunąć je na koniec blaszki (żeby zrobić miejsce na szparagi i rybę).
- Na blaszce położyć szparagi i rybę, piec jeszcze ok. 8 min. Jeśli Wasza ryba jest większa, trzeba ją piec dłużej. Ryba jest gotowa gdy mięso zmieni kolor na biały, a szparagi są miękkie, ale wciąż chrupiące. Ważne jest, żeby nie piec ryby za długo, bo będzie twarda i gumowa.
- Czosnkowo-ziołowy dip: wszystkie składniki wymieszać w małej miseczce, podawać z rybą, ziemniakami i szparagami
uwagi
Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.
1 komentarz
LanaDelRey
21 kwietnia 2020 o 04:57Wczoraj przygotowałam pstrąga z Twojego przepisu, wyszedł bardzo smaczny! Podałam z ziemniaczkami i surówką – niestety nie udało mi się kupić szparagów. 🙁