Pierogi z ziemniakami i żółtym serem – pierogi ruskie po amerykańsku Skąd taki pomysł? Wpisałam raz w google ‘potato and cheese pierogi’. Ku mojemu zdziwieniu, znalazłam bardzo dużo anglojęzycznych przepisów na nasze pierogi, jednak większość z nich zakłada dodanie sera cheddar. Cheddar to twardy ser o wyrazistym smaku, bardzo popularny w Anglii i Stanach. Wygląda na to, że Amerykanie również robią nasze pierogi w swoich domach, ale z niewiedzy lub braku dostępu do twarogu używają żółtego sera. Jeśli nie możecie znaleźć sera cheddar, każdy inny żółty ser, który lubicie, również się nada. Ja robiłam je z cheddarem i ementalerem i te drugie smakowały nam chyba odrobinę bardziej. Od siebie dodałam jeszcze świeży rozmaryn. Podsmażony na maśle razem z cebulką cudnie aromatyzuje całe nadzienie.
Pierogi są naprawdę pyszne, mój chłopak stwierdził nawet, że są najlepsze pierogi jakie jadł. Ponadto moja 20-miesięczna córka zjadła aż 10 sztuk (nie mam pojęcia jak to możliwe). Dla mnie wciąż na pierwszym miejscu są pierogi z kapustą i grzybami, a na drugim tradycyjne ruskie.
Pierogi z ziemniakami, żółtym serem i rozmarynem – to musi być pyszne!
To co, namówiłam Was? 🙂 Spróbujcie!
Pierogi z ziemniakami i żółtym serem – pierogi ruskie po amerykańsku
składniki
ciasto:
- ½ przepisu na ciasto pierogowe czyli 250g mąki, ½ łyżeczki soli, 20g masła, 140g wody
nadzienie:
- 1 kg ziemniaków najlepiej typ C czyli mączyste, ziemniaki na puree, waga po ugotowaniu 800g
- 200 g żółtego sera ementaler, cheddar lub inny
- 1 mała cebula
- 2 łyżki masła
- 1 gałązka rozmarynu opcjonalnie
- sól i pieprz do smaku
do podania:
- masło rozmarynowe opcjonalnie, 2 łyżki masła + gałązka rozmarynu
Would you like to save this?
wykonanie
- Ziemniaki ugotować do miękkości. Jeszcze ciepłe utrzeć na puree, zostawić do ostudzenia.
- Ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach.
- Cebulę i igły rozmarynu drobno posiekać. Na patelni rozgrzać masło i na średnim ogniu podsmażać cebulę (i rozmaryn) razem ze szczyptą soli, aż będzie miękka (ale uważać żeby jej nie zabrązowić ani nie spalić). Zostawić do ostudzenia.
- Wymieszać wszystkie składniki na farsz (puree z ziemniaków, podsmażoną cebulkę z rozmarynem, tarty ser), doprawić solą i pieprzem do smaku.
- Ciasto cienko rozwałkować (ale nie za cienko), na grubość ok. 2 mm. Nakładać łyżeczką nadzienie i zlepiać.
- Pierogi gotować w dużej ilości osolonej wody, po ok. 10 sztuk naraz, 2 minuty od momentu wypłynięcia pierogów na powierzchnię wody.
- Wyłowić łyżką cedzakową, dobrze odsączyć z wody, przekładać na talerz. Podawać najlepiej polane roztopionym masłem. Można również gałązkę rozmarynu podsmażyć na maśle i takim aromatycznym masłem polać pierogi.
- Smacznego!
uwagi
- Jeśli nie podajemy ugotowanych pierogów od razu, należy je dokładnie obtoczyć w roztopionym maśle. Na drugi dzień można obsmażać na złoto.
- Mrożenie: Ułożyć pierogi (surowe lub ugotowane) w odstępach na talerzach porządnie obsypanych mąką. Włożyć do zamrażarki, po zamrożeniu przełożyć do pojemników. Gotujemy tak jak świeże pierogi, ale po mniej sztuk naraz (np. po 8 sztuk), surowe pierogi 2 min od wypłynięcia, ugotowane tylko do momentu aż wypłyną na powierzchnię wody.
Jeśli spodobał Ci się ten przepis lub go wypróbowałaś/-eś, zostaw mi proszę komentarz – będzie mi bardzo miło i zmotywuje mnie do dalszego działania 🙂 Nie zapomnij również podzielić się nim z innymi!
2 komentarze
Marzynia
29 sierpnia 2023 o 22:35Wyglądają niezwykle smakowicie, palce lizać!
Dominika
3 czerwca 2022 o 09:06Brzmi przepysznie dzisiaj testuje!!!