Przepis na domową pastę harissa
Harrisa to północnoafrykańska przyprawa z ostrych papryczek chilli. Głównymi składnikami pasty są ostre papryczki, czerwona słodka papryka, kmin rzymski, czosnek, kolendra, czasami również przyprawia się ją szafranem i płatkami róż. Najbardziej popularna jest w Tunezji, z której się wywodzi, jest nazywana nawet jej główną przyprawą. Bardzo często spotykana jest również w Maroko, Libii i na Bliskim Wschodzie. Jej zastosowanie jest bardzo wszechstronne, dodawana jest do zup, gulaszów, kuskusu, jako marynata do mięs, praktycznie do wszystkiego. Można ją kupić w postaci pasty lub suchej przyprawy, którą miesza się później z oliwą z oliwek. Poniżej podaję przepis, który wystaczy Wam np. na zamarynowanie 8 udek z kurczaka, niewykorzystaną pastę można też zamrozić. Harissa jest bardzo ostra (ale to też zależy od ostrości użytych papryczek chilli) ale i bardzo aromatyczna, nadaje potrawom niezapomniany smak. Można ją z łatwością kupić w sklepach z żywnością orientalną lub w internecie, ale też zrobić samemu w domu, jest to bardzo proste! Domowa pasta jest pyszna, bardziej aromatyczna od gotowej.
Zobaczcie pod przepisem do jakich dań można ją wykorzystać.
Przepis na domową pastę harissa
składniki
- 4 szalotki lub malutkie cebulki
- 4 łyżki oleju do smażenia
- 8 ząbków czosnku
- 8 papryczek chilli użyłam bird’s eye chilli, są dosyć ostre
- 4 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego
- 4 łyżeczki mielonej suszonej kolendry
- 2 łyżeczki słodkiej papryki
- 1 czerwona papryka*
- 4 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- sól do smaku
Would you like to save this?
wykonanie
- Cebulę, czosnek, chilli pokroić w kostkę, a paprykę w bardzo drobną kostkę.
- Na patelni rozgrzać olej, dodać cebulę, smażyć ok. 10 minut, aż będzie przezroczysta, dodać czosnek, chilli i przyprawy, smażyć jeszcze minutę.
- Dodać paprykę, smażyć ok. 5 minut, aż będzie miękka.
- Dodać koncenrat pomidorowy, wymieszać, smażyć jeszcze 2-3 minut, doprawić solą do smaku (ale raczej tak na oko, bo pasta będzie bardzo ostra).
- Pastę zmielić w blenderze.
- Przechowywać w lodówce, szczelnie zamkniętą, jeżeli pasta będzie przechowywana dłużej niż kilka dni musi być przykryta warstwą oliwy z oliwek, pastę można też zamrozić.
uwagi
Spróbujcie koniecznie moich przepisów z wykorzystaniem pasty harissa.
– udka z kurczaka z harissą, sosem różanym, marchewką, rodzynkami i cytrynowym kuskusem
– kanapki z harissą, jajecznicą, awokado i kolendrą
Jeśli spodobał Ci się ten przepis lub go wypróbowałaś/-eś, zostaw mi proszę komentarz – będzie mi bardzo miło i zmotywuje mnie do dalszego działania 🙂 nie zapomnij również podzielić się nim z innymi!
Brak komentarzy