OBIAD/ polska/ zupy

Przepis na rosół

20 marca 2021 przez

Najlepszy przepis na rosół z kurczaka lub z innych rodzajów mięsa. Przepyszny, o głębokim smaku. Znajdziecie tutaj dużo porad jak przyrządzić pyszny rosół krok po kroku.

Post będzie długi (tłumaczę wszystko co wiem o gotowaniu rosołu, jeśli chcecie przejść prosto do przepisu można nacisnąć przycisk powyżej 'skocz do przepisu’).

Rosół w biało niebieskiej misce podany z makaronem i pietruszką.

Składniki:

Na rosół z kurczaka potrzebujecie:

  • Cały kurczak bez piersi – mięso z piersi kurczaka to delikatne mięso, które samo z siebie nie ma dużo smaku więc lepiej jest je zostawić do innego przepisu, najwięcej smaku da mięso, które jest bardziej używane przez ptaka (jak nogi) oraz kości i chrząstki.
  • Dodatkowo używam podrobów (serce, żołądek, wątroba) oraz dodatkowych części kurczaka (lub indyka) jak szyja, skrzydła, korpus, kości klatki piersiowej, u mnie w sklepie takie częsci kurczka są poporcjowane i oznaczone jako części z kurczaka na zupę – to tanie kawałki kurczaka, które oddadzą zupie dużo smaku! Dodatkowo z takich części kurczaka nie zostaje nam potem dużo mięsa, które trzeba zużyć.
  • Warzywa na zupę: włoszczyzna – cebula, marchewki, korzeń pietruszki, por, seler.
  • Przyprawy – liście laurowe, ziele angielskie, suszone grzybki (bardzo mało, dodaję dla koloru i smaku, nie martwcie się, rosół w żadnym przypadku nie będzie smakował choć trochę 'grzybowo’) oraz pieprz czarny w kulkach (nie można zamienić na mielony pieprz bo wtedy rosół nie będzie klarowny, mielony pieprz podajemy razem z gotową zupą, tak żeby każdy mógł sobie przyprawić zupę według swoich upodobań).
  • Zioła – koniecznie pietruszka, bardzo polecam również świeży lubczyk, jeśli możecie go znaleźć – nazywany on jest też przyprawą maggi bo pachnie dokładnie jak przyprawa w słoiczku. Nie dodawajcie za dużo ziół bo rosół może mieć lekko zielonawy kolor, kilka gałązek starczy.

Można również przyrządzić rosół z innych rodzajów mięs niż tylko kurczak:

  • rosół drobiowo-wołowy – dodajcie kawałek wołowiny z kością (szponder, mostek, antrykot)
  • rosół wołowy – użyjcie wyłącznie wołowinę – lubię użyć 3/4 mięsa i 1/4 kości
  • rosół z 3 rodzajów mięs – cały kurczak + podbroby i szyja kurczaka + kawałek wołowiny + noga gęsi/kaczki
  • rosół z kaczki – przepyszny ale trochę drogi!

Ogólna zasada: daję 2 kg mięsa na 3 litry wody.

Składniki potrzebne do przygotowania rosołu.

Jak zrobić rosół krok po kroku:

Zioła i przyprawy w garnku. Mięso w garnku.

KROK 1: Przygotować mięso: kurczaka podzielić na części (korpus, skrzydełka, udka, piersi), przy czym piersi nie będą potrzebne do tego przepisu.

Całego kurczaka dzielę na części bo jeśli tego nie zrobie to zawsze jakiś kawałek korpusu wystaje mi ponad powierzchnię wody. W takim przypadku mięsa jest jakby objętościowo więcej i automatycznie dodaję więcej wody co sprawia, że rosół ma mniej smaku.

KROK 2: Umyć mięso – nie polecam mycia mięsa w kranie bo powoduje to pryskanie zanieczyszczonej wody po całym kranie i jego okolicach.

Jak oczyścić mięso na rosół:

Można wlać wodę do dużego garnka, w którym będziemy gotować rosół, włożyć mięso, dokładnie wypłukać, następnie ostrożnie wylać wodę.

KROK 3: Przyprawy i świeże zioła wciskamy pomiędzy mięso, tak, żeby znalazły się na dnie garnka (nie będą wypływać na powierzchnię – utrudnia to trochę zbieranie szumowin).

Pokrojone i oczyszczone warzywa. Warzywa i mieso w garnku.

KROK 4: Przygotować warzywa: wszystkie warzywa dokładnie myjemy. Por kroimy na pół i dokładnie czyścimy (używamy tylko białą i jasnozieloną część). Marchewki i pietruszkę obieramy ze skórki i przecinamy na pół. Cebulę obieramy ze skórki, przecinamy na pół i opalamy w ogniu palnika lub jeśli nie macie – kładziemy przeciętą stroną do dołu na suchej patelni i podgrzewamy, aż cebula będzie lekko czarna.

KROK 5: Przygotowane warzywa wkładamy do garnka.

Woda jest wlewana  do garnka z mięsem i warzywami. Szumowiny zbierane sitkiem z powierzchni rosołu.

KROK 6: Całość zalewamy zimną wodą – ok. 3 litry, powinno być kilka cm wody ponad warzywami i mięsem). Na tym etapie nie solimy jeszcze zupy.

KROK 7: Całość doprowadzamy do zagotowania. Gdy pojawią się pierwsze bąbelki na powierzchni wody, od razu obniżamy ogień na najniższy. Rosół powinien tylko 'pyrkać’ – to znaczy od czasu do czasu powinniście zobaczyć kilka bąbelków na powierzchni wody, zupa nie może się intensywnie gotować. Intensywne gotowanie się rosołu sprawi, że nie będzie on klarowny, ale nie wpłynie to na jego smak.

KROK 8: Gdy rosół zostanie doprowadzony do wrzenia, na jego powierzchni pojawią się szumowiny czyli takie szare grudki i piana. Można je tak mniej więcej zebrać łyżką/małym sitkiem.

Czy trzeba zbierać szumowiny z powierzchni rosołu?

Nie trzeba, ale pomaga to w uzyskaniu klarownego rosołu. Próbowałam gotować rosół bez zbierania szumowin. Po 6h gotowania szumowiny były zbite w większe grudki i łatwiej je było usunąć niż na początku gotowania rosołu. Rosół jest trochę bardziej klarowny jak zbiera się większe grudki szumowin kilka razy w trakcie jego gotowania, ale nie robi to dużej różnicy, na koniec i tak przecedzamy wszystko przez sitko. Szumowiny w żaden sposób nie wpływają na smak rosołu – usuwamy je tylko dla celów estetycznych, żeby jak najmniej takich małych ściętego białka pływało w zupie. Szumowin nie da się dokładnie zebrać więc ja po prostu raz na jakiś czas usuwam większe fragmenty.

KROK 9: Rosól gotujemy na najniższym ogniu przez 6 godzin (minimum 3 godziny, ale najlepszy będzie gotowany 6 godzin), bez przykrycia. W przypadku rosołu z wołowiną gotuję go 4 godziny. Rosołu nie mieszamy, od czasu do czasu można zebrać łyżką większe szumowiny z powierzchni zupy.
Po upływie tego czasu przecedzamy rosół: najpierw zbieram łyżką z powierzchni zupy wszystkie pozostałe szumowiny a potem przelewam rosół przez sitko z drobnymi oczkami.

Jak długo gotować rosół (dlaczego 6 godzin?)

Rosół drobiowy: Im dłużej gotowany jest rosół tym bardziej intensywny jego smak. Nie byłam pewna czy tak długie gotowanie rosołu faktycznie wpływa na jego smak więc gotując rosół odlewałam sobie jego małą ilość zaczynając po 2 godzinach gotowania, potem po 3h, 4h, 5h i 6h. Gdy rosół już był gotowy podgrzałam wszystkie porcje i posoliłam do smaku, następnie próbowaliśmy z rodziną każdą próbkę i ocienialiśmy jej smak. Wszyscy jednogłośnie ocenili że 2h i 3h rosół mają niewiele smaku, a z każdą godziną gotowania smakuje jeszcze lepiej. Wygrał zdecydowanie rosół 6-godzinny! Już od tej pory nie gotuję krócej rosołu drobiowego. W dzieciństwie wlewałam sobie mnóstwo maggi do rosołu, żeby smakował dobrze, teraz odkryłam, że wystarczy odpowiednia ilość mięsa w stosunku do wody i długi czas gotowania zupy, żeby otrzymać świetny rosół drobiowy.

Mięso drobiowe gotowane tak długo jest faktycznie bardzo suche i bez smaku, ale w przepisie na rosół chodzi o to, żeby uzyskać jak najlepszy smak zupy, a nie dobre mięso!

Rosół z dodatkiem wołowiny – testowaliśmy jego smak w ten sam sposób. Tutaj okazało się, że aż tak długie gotowanie rosołu z dodatkiem wołowiny nie jest konieczne. Wołowina daję głębszy smak zupie niż delikatne mięso kurczaka. Dodatkowo zauważyliśmy, że po 4 godzinach zupa robi się lekko kwaśna, nie była to znacząca kwaśność, ale stwierdziliśmy, że wystarczy taki rosół gotować 4 godziny, żeby otrzymać przepyszny smak zupy.


KROK 10: Rosół solimy do smaku i podajemy z osobno ugotowanym makaronem nitki.

Smacznego!

Kluczowe wskazówki – jak zrobić najlepszy rosół:

  • długi czas gotowania: 6h rosół drobiowy, 4h rosół z dodatkiem wołowiny (wytłumaczenie wyżej)
  • odpowiednia ilość mięsa w stosunku do wody (2kg mięsa na 3 litry wody)
  • jak uzyskać piękny złoty kolor rosołu:
    • ja dodaję malutki kawałek suszonego grzybka
    • można również nieobierać cebuli ze skórki i gotować ją w zupie
    • piękny kolor nadaje również zupie wołowina
  • jak sprawić, żeby rosół był klarowny:
    • rosół ma się tylko delikatnie gotować (ma 'pyrkać’), nie może się intensywnie gotować
    • rosołu nie mieszamy podczas gotowania
    • zbieramy szumowiny od czasu do czasu
    • trzeba dokładnie wypłukać mięso
  • dodajemy zimną wodę, a nie gorącą, nie podsmażamy mięsa (mięso oddaje smak do wody, w przypadku podsmażania mięso zyskuje dużo smaku i sporo tego smaku zostanie w mięsie zamiast przejść do zupy)

Jaka jest różnica między rosołem i bulionem z kurczaka:

  • rosół gotujemy dłużej (musi mieć przepyszny i głęboki smak)
  • dodajemy więcej mięsa na tą samą ilość wody (żeby uzyskać lepszy smak)
  • bulion drobiowy stanowi bazę zup i sosów i sam z siebie nie jest smaczny, natomiast rosół musi mieć tak rewelacyjny smak, że można go pić ze smakiem bez żadnych dodatków
  • bulion nie musi być klarowny i mieć idealny 'czysty’ smak więc często dodaję do niego dużo innych dodatków jak seler naciowy, skórka parmezanu, resztki innych warzyw, które miałam w lodówce (więcej grzybów, końcówki szparagów, fenkuł, inne ciekawe zioła jak tymianek, rozmaryn, ząbki czosnku, kolby kukurydzy bez ziaren)
Rosół nabierany łyżką w niebiesko białej misce podany z makaronem.

Jak podawać rosół:

  • my lubimy go wyłącznie z makaronem nitki i dużą ilością zmielonego czarnego pieprzu
  • można do niego dodać mięso z rosołu i marchewkę pokrojoną w plasterki
  • można dodać pocięte na cienkie paski naleśniki (tak podaje się rosół wołowy w Austrii!)

Przechowywanie:

Rosół należy przecedzić i przechowywać w lodówce do 5 dni.

Jak szybko schłodzić garnek z rosołem: wszelkie produkty produkty pochodzenia zwierzęcego mogą znajdować się poza lodówką przez 2 godziny. Duży garnek z rosołem na pewno tak szybko nie wystygnie więc zostaje nam położyć go w bardzo zimnym miejscu, a gdy takiego nie ma, np. w lecie, można napełnić kran zimną wodą i włożyć do niego garnek. Zmieniamy wodę co 20-30 minut, aż rosół będzie zimny, nastęnie wstawiamy garnek do lodówki.

Rosół można również zamrozić (również wyłącznie przecedzony), nie zmienia to jego smaku. Najchętniej mrożę go w słoikach. Należy pamiętać, że mrożone płyny zwiększają swoją pojemność, więc słoik należy napełniać jedynie do 3/4 jego objętości, inaczej może pęknąć. Rosół można mrozić do ok. 6 miesięcy.

Do czego użyć rosół (poza jedzeniem 'jako rosół’ ;))

  • zupa pomidorowa w poniedziałek! (wystarczy zagotować rosół z przecierem pomidorowym i śmietaną kremówką)
  • użyć jako bazę do dowolnej zupy
  • użyć jako rewelacyjną bazę do sosów – tutaj polecam zamrozić rosół w małych ilościach – np. 1/2 lub 1/4 szklanki, świetnie też sprawdza się mrożenie rosołu w tackach do kostek lodu – można wtedy łatwo wyjąć małą ilość rosołu, która jest nam potrzebna do sosu

Co zrobić z mięsem z rosołu

  • część można dodać do rosołu, czego ja osobiście nie lubię
  • większość osób robi z tego mięsa nadzienie do pierogów, pyz lub krokietów, ja niestety nie znalazłam jeszcze dobrego przepisu na takie nadzienie, zawsze wydaje mi się, że ma za mało smaku, może macie jakieś wskazówki?
  • moim absolutnie ulubionym sposobem na przetworzenie mięsa z rosołu jest pasta na kanapki! Do mięsa dodaję aromatyczne dodatki jak suszone pomidory, serek śmietankowy, parmezan i zioła. Ta pasta jest rewelacyjna, świetnie tuszuje nijaki smak wygotowanego mięsa i jego konsystencję. Bardzo polecam!
  • można dodać do zapiekanek (zapiekanka makaronowa z kurczakiem i pesto, zapiekanka z kurczakiem, ryżem i brokułami) i sosów z kurczakiem, np do sosu grzybowego (ten sos kurkowy można zrobić z innymi rodzajami grzybów)

Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.

Zobacz także

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Recipe Rating - click on the stars!




Maksymalna wielkość pliku: 1 MB. Możesz uploadować: zdjęcia. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here