Przepyszna zupa krem ze szparagów, będziecie zaskoczeni jak wiele ma smaku – wszystko to dzięki dodatkom – zupę doprawiłam tymiankiem, sokiem z cytryny, a zabielona jest nie jak zazwyczaj śmietaną, ale kremowym serkiem kozim. Zupa wyszła genialna, lekka, orzeźwiająca, delikatnie kwaśna, oryginalna w smaku. Robi się ją prosto i szybko.
Składniki
Oto co potrzebujecie, żeby przygotować zupę ze szparagów (pełna lista składników znajduje się na końcu postu)
- szparagi – zupa krem to dobry pomysł na zużycie średniej jakości szparagów, cieniutkie i chrupiące świeże szparagi lepiej jest wykorzystać do innych dań jak szparagi w cieście francuskim, tarta ze szparagami lub risotto ze szparagami, można również użyć mrożone szparagi
- ziemniaki – naturalnie zagęszczają zupę
- bulion – można użyć bulionu warzywnego lub z kurczaka, zdrewniałe końcówki szparagów wykorzystać do przygotowania bulionu, szkoda je wyrzucać, dadzą zupie jeszcze więcej smaku! możecie je również zamrozić i użyć innym razem
- serek kozi – dodajemy go zamiast śmietany kremówki, zagęszcza zupę i dodaje dużo smaku, zamiast serka koziego możecie dodać śmietanę kremówkę (ok. pół szklanki/120ml lub mniej, do smaku)
- dodatki/przyprawy: cebula, czosnek, tymianek (suszony lub świeży), sok z cytryny (zamiast soku z cytryny można dodać chlust białego wytrawnego wina)
Jak zrobić zupę krem ze szparagów krok po kroku
KROK 1: Przygotować wszystkie składniki.
KROK 2: Szparagi umyć, odciąć zdrewniałe koncówki, pociąć na kawałki ok. 3 cm. Cebulę pokroić w kostkę, czosnek na plasterki. Ziemniaki obrać, pokroić w kostkę.
Jak odcinać końcówki szparagów:
Zdrewniałe końcówki szparagów odcinamy w miejscu gdzie szparag zmienia kolor zielony na biały, czyli czasami trzeba będzie odciąć dużo, a czasami nic. Metoda ‘szparagi same złamią się w odpowiednim miejscu’ nie działa – spróbujcie sami, mogą się złamać na każdym odcinku swojej długości. Należy odcinać jedynie naprawdę zdrewniałe końce, które są białe / bardzo jasnozielone.
Na końcówkach szparagów można ugotować bulion do zupy! Jeśli już go macie, to końcówki można zarozić i użyć je następnym razem (przygotowując bulion do tej zupy można użyć wszystkich końcówek z 1 kg szparagów, a nawet więcej, natomiast w przypadku bulionu, który chcecie użyć do innych dań, trzeba dać mniej, żeby nie był intensywnie szparagowy).
KROK 3: W dużym garnku rozgrzać olej, dodać cebulę i tymianek, smażyć ok. 5 minut na małym ogniu, aż cebula będzie przezroczysta. Dodać czosnek i smażyć jeszcze 30 sekund. Jeśli używacie suszonego tymianku to dodajemy go razem z cebulą, jeśli świeżego to razem z czosnkiem. Cebulę i czosnek przesunąć na bok (lub przełożyć na talerzyk), tak, żeby się nie smażyły.
KROK 4: Do garnka dodać ziemniaki (można ewentualnie dodać troszkę oleju) i smażyć ok. 5 min na dużym ogniu, aż będą zabrązowione (od czasu do czasu trzeba je przemieszać).
KROK 5: Dodać szparagi i bulion, gotować ok. 10-15 min, aż szparagi i ziemniaki będzą miękkie.
KROK 6: Dodać serek kozi i sok z cytryny (na początku można dodać mniej i ewentualnie dodać więcej po zmiksowaniu zupy, powinna być delikatnie, tak przyjemnie kwaśna), zmiksować na gładko, doprawić solą i pieprzem do smaku.
Gotową zupę można polać sosem (serek wymieszać z sokiem z cytryny/mlekiem) i pestkami dyni, uprzednio zarumienionymi na suchej patelni, ale bez dodatków też będzie pyszna.
Smacznego!
Z czym można podać tą zupę
- ja polałam moją zupę sosem z serka koziego i soku z cytryny i posypałam uprażonymi pestkami dyni ale jest też dużo innych pysznych opcji
- zupę można posypać tartym parmezanem
- podać z grzankami
- polać jogurtem naturalnym i oliwą z oliwek
- podać z jajkami na twardo lub w koszulce
- posypać usmażonym na chrupiąco boczkiem
- nie polecam podsmażonych końcówek szparagów – ładnie wyglądają ale w przypadku tego przepisu opadną na dno zupy (zupa nie jest bardzo gęsta, moglibyście ją zrobić gęstszą = dodać mniej bulionu, ale mi bardziej smakuje rzadsza zupa)
Przechowywanie
Zupę można przechowywać w lodówce do 3-4 dni, spokojnie można ją zagotować.
Mrożenie zupy: najlepiej byłoby zamrozić tą zupę przed dodaniem serka koziego – zupa po zamrożeniu na pewno się zważy (będzie grudkowata), ale skoro to jest zupa krem to można ją na nowo zmiksować na gładko mikserem i smakuje i wygląda jak świeżo zrobiona.
Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.
Zupa krem ze szparagów z serkiem kozim
składniki
zupa:
- 2 średnie cebule
- 1 łyżka suszonego tymianku mogą być też świeży tymianek
- 2 łyżki oleju do smażenia
- 5 ząbków czosnku
- 0.5 kg ziemniaków
- 1 kg zielonych szparagów
- 1.5 litra bulionu warzywnego lub drobiowego
- 4 czubate łyżki serka koziego 140g, twarożku, takiego jak na kanapki, do smarowania
- 1.5 łyżki soku z cytryny
- sól i pieprz do smaku
do podania:
- 3 łyżki serka koziego +1 łyżka soku z cytryny/mleka
- pestki dyni zarumienione na suchej patelni
Would you like to save this?
wykonanie
- Szparagi umyć, odciąć zdrewniałe koncówki*, pociąć na kawałki ok. 3 cm.
- Cebulę pokroić w kostkę, czosnek na plasterki.
- Ziemniaki obrać, pokroić w kostkę.
- W dużym garnku rozgrzać olej, dodać cebulę i tymianek, smażyć ok. 5 minut na małym ogniu, aż cebula będzie przezroczysta. Dodać czosnek i smażyć jeszcze 30 sekund. Jeśli używacie suszonego tymianku to dodajemy go razem z cebulą, jeśli świeżego to razem z czosnkiem.
- Cebulę i czosnek przesunąć na bok (lub przełożyć na talerzyk), tak, żeby się nie smażyły.
- Do garnka dodać ziemniaki (można ewentualnie dodać troszkę oleju) i smażyć ok. 5 min na dużym ogniu, aż będą zabrązowione (od czasu do czasu trzeba je przemieszać).
- Dodać szparagi i bulion, gotować ok. 10-15 min, aż szparagi i ziemniaki będzą miękkie.
- Dodać serek kozi i sok z cytryny (na początku można dodać mniej i ewentualnie dodać więcej po zmiksowaniu zupy, powinna być delikatnie, tak przyjemnie kwaśna), zmiksować na gładko, doprawić solą i pieprzem do smaku.
- Gotową zupę można polać sosem (serek wymieszać z sokiem z cytryny/mlekiem) i pestkami dyni, uprzednio zarumienionymi na suchej patelni, ale bez dodatków też będzie pyszna.
- Smacznego!
uwagi
- Zdrewniałe końcówki szparagów odcinamy w miejscu gdzie szparag zmienia kolor zielony na biały, czyli czasami trzeba będzie odciąć dużo, a czasami nic. Na końcówkach najlepiej jest ugotować bulion do zupy! Jeśli już go macie, to końcówki można zarozić i użyć je następnym razem (przygotowując bulion do tej zupy można użyć wszystkich końcówek z 1 kg szparagów, a nawet więcej, natomiast w przypadku bulionu, który chcecie użyć do innych dań, trzeba dać mniej, żeby nie był intensywnie szparagowy). Metoda ‘szparagi same złamią się w odpowiednim miejscu’ nie działa – spróbujcie sami, mogą się złamać na każdym odcinku swojej długości. Należy odcinać jedynie naprawdę zdrewniałe końce, które są białe / bardzo jasnozielone.
- Zamiast serka koziego możecie dodać śmietanę kremówkę (ok. pół szklanki/120ml lub mniej, do smaku).
- Zamiast soku z cytryny można dodać chlust białego wytrawnego wina (ok. 60-80ml). Wino dodajemy po ziemniakach i gotujemy chwilę, aż prawie całe odparuje.
- Liczba kalorii = 1 mała porcja (1/6 przepisu).
4 komentarze
kraszynka
6 maja 2018 o 18:42Ooo i już mam super przepis na jutrzejszy obiad 🙂
Aleksandra
7 maja 2018 o 14:19Super, cieszę się 🙂
czarna
6 maja 2018 o 14:39Są tu wszystkie rzeczy, które lubię więc na pewno wypróbuję przepis 🙂
Aleksandra
6 maja 2018 o 15:56bardzo polecam, jest przepyszna!! 🙂